6. září 2015 6:27 Lidovky.cz > Relax > Věda

Záhada Bermudského trojúhelníku: potopené lodě, zmizelá letadla, mrtví lidé

Vrak lodi (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrak lodi (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Potopené lodě, ztracená letadla a více než tisíc ztracených lidí. To je vizitka jednoho z nejzáhadnějších míst světa: Bermudského trojúhelníku.

Bermudský trojúhelník se nachází mezi Miami, Bermudami a Portorikem. Oblast straší mořeplavce od nepaměti. O tom, jak těžké bylo tudy proplout se zmiňoval už Kryštof Colombus. Nikdo přesně nespočítá kolik zde zmizelo lodí, letadel zde ale prokazatelně zmizelo 47. Stejně tak je doloženo, že se v oblasti ztratilo nejméně 1500 lidí.

krátce po konci 2. světové války v prosince 1945 se za podivných okolností ztratila letka pěti námořních bombardérů. Snaha pozemní kontroly byla marná, letci nevěděli, kde jsou a byli zcela dezorientovaní. Po ztracených posádkách pátralo přes 200 lidí, nikdo je nikdy nenašel. Beze stopy se během hledání ztratilo další letadlo.

Dalším záhadným případem byl osud lodi Masy Celeste. V listopadu 1872 vyplula z New Yorku do Janova. Na palubě bylo kromě kapitána dalších devět lidí. O měsíc později byla loď nalezena jiným plavidlem. Námořníci zjistili, že Mary Celeste pluje sama a je zcela v pořádku. Na palubě však nikdo nebyl a náklad byl neporušen.

Jaká tajemná síla ničí letadla a lodě v bermudském trojúhelníku? Jde o geomagnetickou anomálii nebo aktivity mimozemšťanů? Mnozí odborníci mají jasno, na nehodách v oblasti není nic mimořádného. Jde o místo s hustou lodní i leteckou dopravou a nehody se prostě stávají.

apeAlena Pecháčková