Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Záhadný bezpilotní raketoplán ukončil svoji tajnou misi

Bezpilotní raketoplán X-37B | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpilotní raketoplán X-37B | foto: ČTK

WASHINGTON Bezpilotní miniraketoplán X-37B se po sedmi měsících na oběžné dráze vrátil na Zemi. Stroj provozovaný americkým vojenským letectvem včera přistál na základně Vandenberg v Kalifornii.

Informovalo o tom vedení základny.

Miniraketoplán je v dějinách americké kosmonautiky první bezpilotní kosmickou lodí, která samostatně přistála na Zemi. Do vesmíru jej 22. dubna vynesla raketa Atlas 22. Americké letectvo neupřesnilo, jaké úkoly ve vesmíru plnil, což vyvolalo spekulace o tom, k jakému účelu je ve skutečnosti určen. Podle armády bylo hlavním cílem letu prověřit řídící systém a tepelný štít a vyzkoušet samostatné fungování stroje na oběžné dráze.

Mluvčí základny Jeremy Eggers uvedl, že miniraketoplán opět odstartuje do vesmíru nejspíše na jaře příštího roku.

Plavidlo X-37B připomíná klasický raketoplán, má ale proti němu asi čtvrtinové rozměry. Je také obratnější a na oběžné dráze vydrží až devět měsíců, zatímco raketoplány zde obvykle tráví pouze dva týdny.

Kosmickou loď začal vyvíjet americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve spolupráci se společností Boeing. Později projekt převzalo vojenské letectvo a hlavní cíl programu začal být utajován. Experti jsou přesvědčeni, že konečným účelem používání miniraketoplánů je urychlení vývoje podpůrných bojových a zbraňových systémů.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.