Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zapomenutá potkaní hrůza

PRAHA Vědcům se podařilo pokusná zvířata zbavit vzpomínky na jedinou určitou traumatickou zkušenost. Při léčbě posttraumatického stresu může pomoci přípravek potlačující vzpomínky.

Mozek nás někdy neposlouchá. Zapomínáme, co si chceme udržet v paměti. A naopak, často nás pronásledují vzpomínky, které bychom rádi pohřbili v zapomnění. Vědci z New York University vedení Josephem LeDouxem dokázali, že vyhánění nepříjemných vzpomínek by nemuselo představovat neřešitelný problém. Zatím se jim to podařilo u laboratorních potkanů.

LeDoux a jeho kolegové nejprve vycvičili potkany, aby se báli dvou různých tónů. Pokaždé, když potkani uslyšeli jeden nebo druhý, dostali zároveň slabý elektrický šok do tlapek. Poté podali vědci potkanům lék vyvolávající částečné oslabení paměti.

Preparát nese kódové označení U0126 a jeho používání se omezuje jen na výzkum na laboratorních zvířatech. Pro léčbu lidí nebyl zatím schválen. Potkanům, kteří byli pod vlivem léku, vědci přehráli jeden ze „strašicích“ tónů. Zvířata díky utlumené paměti zapomněla, jakou hrozbu tento tón věští.

Na druhý den, když účinky léku odezněly, se už tónu nebála. Strach z druhého tónu jim ale z paměti nevymizel. Pro zapamatování je klíčový přesun informace z paměti určené pro krátkodobé skladování do částí mozku zabezpečujících dlouhodobé uchovávání informací.

"Brzy si lidé vymžou utrpení"
Vědci už delší dobu vědí, že toto přehazování informací z dočasného skladiště do depozitáře pro dlouhodobé skladování vzpomínek lze narušit některými léky. Neměli ale jasnou představu o tom, nakolik je takové přehazování vzpomínek specifické. Dá se zapomenout vybraná informace, nebo se za zapomnění jedné vzpomínky platí „vymazáním“ informací, o které bychom neradi přišli?

Výsledky výzkumu zveřejněného ve špičkovém vědeckém časopise Nature Neuroscience naznačují, že jednou bude možné vymazat z paměti informace, které působí lidem utrpení. Příkladem může být takzvaná posttraumatická stresová porucha.

Tou trpí mnozí lidé po prožití nějaké děsivé situace. Hrůzná zkušenost se jim stále neodbytně připomíná. Například se jim vrací v děsivých snech. Člověka postiženého posttraumatickou stresovou poruchou zachvátí panický strach, když se má jen přiblížit k místu, kde se duševní trauma odehrálo. Trpí pokaždé, když mu událost připomene třeba i náhodný detail.

LeDoux prokázal, že klíčem k podobným děsivým vzpomínkám je část mozku označovaná jako amygdala. Za normálních okolností se v ní při nepříjemném zážitku aktivizují neurony. Tím pádem na prožitou hrůzu jen tak nezapomeneme. U potkanů, kteří byli pod vlivem léku U0126, ale došlo v amygdale po zaznění „strašicího“ tónu naopak k útlumu neuronů.

Nepříjemná vzpomínka se tím vymazala z paměti. Ztráta strachu není výsledkem toho, že by hrůzná vzpomínka zůstávala v mozku, ale potkanovo vědomí ji momentálně nedokázalo najít.
„Léky, jako je U0126, se mohou stát podpůrnou léčbou při boji s onemocněními, jako je posttraumatická stresová porucha,“ komentoval pro vědecký týdeník Nature LeDouxovu studii americký neurofyziolog Greg Quirk. „To je budoucnost psychiatrie – základní neurologický výzkum jí poskytne nástroje, díky nimž bude v boji s duševními onemocněními mnohem úspěšnější.“
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby
Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby

Rozmazlujte své děťátko jemnou masáží. K jeho hýčkání vám pomůže balíček péče o ty nejmenší od Nivea Baby. Vyhrajte ho právě vy.