Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

S odkrytou žárovkou v bytě může být odposlouchávaný každý. Hlas ji umí čitelně ‚rozblikat‘

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

TEL AVIV/PRAHA Přímá viditelnost na visící žárovku, elektrooptický senzor přeměňující změny světla na elektronický signál a notebook. To je podle vědců z izraelské univerzity hlavní klíč k novému druhu neobvyklého typu odposlechu. Přelomovou techniku v oblasti špionáže možnou i na delší vzdálenosti nazvali „lamphone“.

„Jakýkoliv zvuk v místnosti lze zachytit bez toho, aby bylo nutné cokoliv hacknout nebo tam mít jiné zařízení. Potřebujete jen přímo vidět na visící žárovku a je to,“ říká pro Wired.com Ben Nassi, výzkumník z Ben Gurionovy a univerzity v Negevu, který metodu odposlechu využívající svitu žárovky vymyslel společně s kolegy Yaronem Pirutinem a Borisem Zadovem.

Inovativní typ špionáže funguje tak, že zvuky vytvářejí pouhým okem neviditelné vibrace na skleněném povrchu žárovky, které vedou k nepatrným obměnám jejího světelného výkonu. Za pomoci dalekohledu je pak elektrooptický senzor schopný změny zachytit a převést je dále na analogový elektronický signál. Po využití analogově-digitálního převodníku a softwaru určenému k odfiltrování šumu vznikne konečná podoba zvuku.

Výhodou je podle vědců, že odposlech probíhá takřka v reálném čase. „To by mohlo umožnit, aby byl lamphone pro špionáž mnohem praktičtější než předchozí techniky,“ tvrdí Nassi, podle kterého první zkoušky metody byly úspěšné. Jako příklad uvedl úspěšné zaznamenání a následné rozpoznání songu „Let It Be“ od Beatles na vzdálenost pětadvaceti metrů.

Technika má nicméně podle nezávislých expertů svá omezení. Nassi a spol. používali při testech závěsnou žárovku a odborníci se shodují, že není jasné, zda by technologie byla stejně účinná i v případě užití běžné lampy či stropního světla. Vibrace by totiž nemusely být podle nich na povrchu těchto svítidel dostatečné k následnému rozpoznání zvuku.

Hlasové a hudební nahrávky, které výzkumníci použili při svých pokusech, byly navíc hlasitější než průměrná lidská konverzace, protože reproduktory byly nastaveny na maximální hlasitost. Tým vědců však argumentuje, že pracoval s relativně levným elektrooptickým snímačem a analogově-digitálním převodníkem, přesto zkoušky dopadly úspěšně. Faktem však zůstává, že z praktického hlediska je proti tomuto typu odposlouchávání  jednoduché obrany – zatáhnout žaluzie či zakrýt závěsy.

Podle webu Wired.com výzkumný tým okolo Bena Nassiho není prvním, který dokázal, že neočekávané zvukové jevy umožňují odposlech. Už před lety zjistili vědci například, že díky laserovému paprsku odraženému od okna sledovaného jsou špioni schopní zachytit zvuky uvnitř místnosti.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...