Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zdarma na stáže a kurzy, láká EU

Kurz vaření - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurz vaření - ilustrační foto |

PRAHA Učitelé, pracovníci neziskových organizací, ale i veřejnost mohou zdarma vyjíždět na stáže a vzdělávací kurzy do ciziny. Zájem často více než dvojnásobně převyšuje nabídku, proto je potřeba přihlásit se včas. Tyto akce se konají v rámci programu EU Grundtvig, loni byly dotovány částkou 864.000 eur (asi 21 milionů korun).

Novinářům to řekla Lenka Henebergová z Domu zahraničních služeb, který výměnné vzdělávací pobyty organizuje.

Například odborníci na vzdělávání dospělých mohou vyjet na šest týdnů na vzdělávací kurz nebo na 12 týdnů na stáž. V rámci programu se mohou zúčastnit také konferencí nebo působit v zahraničí jako asistenti, třeba v jazykové škole. Na toto vzdělávání přispívá EU 1000 až 12.500 eur.

ČTĚTE TAKÉ:

Kurz na pět až deset dní si ale může vybrat prakticky kdokoliv. "Workshopy se pořádají na rozličná témata obohacující širokou dospělou veřejnost - zdravý životní styl, lidová řemesla, fotografie, psychologie, kulinářské umění a mnohé další," upozornily zástupkyně Domu zahraničních služeb.

Seznamy kurzů po celé Evropě jsou na webu. O kurzy pro veřejnost je ale největší zájem, proto si musí zájemci hlídat vypisované termíny. Například loni se takto hlásilo 27 lidí, schváleno ale bylo jen pět žádostí.

Henebergová upozornila, že nejde o výlety placené EU, ale o možnost formalizovat dovednosti, které se člověk naučí třeba ve volném čase. Na tyto dovednosti a znalosti totiž získá certifikát, který pak může využít, pokud třeba přijde o práci.

Do programu Grundtvig se ale mohou hlásit i spolky, které vzdělávají dospělé. Neziskové organizace, města, knihovny nebo školy, které získají grant, mohou navázat spolupráci s podobnými institucemi z jiných zemí a vymyslet společný projekt zaměřený třeba na výuku počítačových dovedností pro seniory.

PROGRAM GRUNDTVIG:

Je pojmenován po dánském spisovateli a duchovním. Grundtvig Nicolai Frederik Severin je považován za zakladatele severské tradice celoživotního učení. Právě ve skandinávských zemích se vzdělává nejvyšší podíl dospělých, až 30 procent. Naproti tomu Česko je pod průměrem EU, za loňský rok se zde vzdělávalo jen 7,5 procenta dospělých. Změnit to má i nová kampaň ministerstva školství s názvem Rozšiřte si obzory, která propaguje portál www.vzdelavaniaprace.cz. Zájemci tu najdou širokou nabídku kurzů a seminářů.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!