Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nové vynálezy z Japonska: zdravotní tričko či navigační brýle

Zdravotní tričko či navigační brýle, to jsou novinky z Japonska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotní tričko či navigační brýle, to jsou novinky z Japonska | foto: Reprofoto

ČIBA Brýle, které vám poradí, jak se dostat domů, reklamy, které vědí, že se na ně díváte a tričko, které pozná, jak rychle vám tluče srdce. To jsou jen některé z nových vynálezů, které se od úterý do soboty představují na letošním japonském veletrhu informačních technologií a elektroniky CEATEC v Čibě nedaleko Tokia. Informovala o tom agentura AFP.

Mezi nejzajímavější patří malé promítací zařízení firmy Toshiba, které se dá připevnit na brýle a nabídnout tak nositeli neustále viditelnou obrazovku. Na ní se mohou objevovat například informace o trase či simultánní překlad. Posloužit by mohly i jako pomocník továrním dělníkům, kteří potřebují mít obě ruce volné.

Mobilní operátor NTT Docomo vystavuje tričko, které sleduje tep nositele. Údaje se přenášejí do chytrého telefonu vybaveného speciální aplikací.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma Fujitsu představila novinku určenou pro chvíle relaxace. Její zařízení má sloužit v barech - a s jeho pomocí se může zdát, že barman dokáže číst zákazníkům myšlenky. Jde o malé senzory na baru, které sledují, kam se zákazník dívá - a automaticky na obrazovku promítnou informace například o lahvi vína, na niž mu padly oči: Odkud réva pochází a jaký je to ročník.

Pokud to pijan v baru přežene, má pro něj pomoc opět firma NTT Docomo. Ta vytvořila malou gumovou krychličku zapadající přesně do dlaně, jako by se její nositel držel někoho za ruku. Krychlička vibruje a naviguje tak svého nositele cestou k cíli, který do ní zadal. Veletrhu, který je největší v Asii, se účastní téměř 550 společností. Krom japonských vystavují i účastníci z dalších 24 zemí.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Najdete na Lidovky.cz