Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 6 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zdrogované ryby. Londýnská Temže je plná kokainu, zjistila univerzita

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

PRAHA Voda v Temži, která protéká Londýnem, obsahuje tolik kokainu, že to v řece způsobuje hyperaktivitu živočichů, zejména u úhořů, zjistili vědci z univerzity King's College v Londýně. Droga se rybám akumuluje v těle, způsobuje otoky i vážná zranění.

Nadměrné užívání drog v hlavním městě Velké Británie může mít nepříznivý vliv na některé volně žijící živočichy, upozorňuje list The Times. Výzkum, který vedli vědci z King’s College v Londýně, ukázal, že do řek se dostává velké množství kokainu prostřednictvím kanalizace a přečerpávané odpadní vodě. Úroveň stopového množství drog, které se z lidského těla uvolňují spolu s močí, je neobvykle vysoká, dokonce největší ze všech hlavních měst Evropy. 

V Londýně fungují zařízení na čištění vody. Ta ale nefungují na sto procent v období silných dešťů, kdy filtry nestíhají a voda je jednoduše obteče. „Poté, co kanalizace přetekla, jsme zaznamenali zvýšení množství kofeinu a kokainu v řece Temži,“ píše se ve výše zmiňované studii.

Vědci navíc předpokládají, že drogy mají velmi negativní vliv na některé živočichy. Zvláště úhoři jsou kvůli nim velmi hyperaktivní. Dále dochází u živočichů k úbytku svalů a poškození žaber. Dopady to má však mnohem větší. „Účinky drog mohou u ryb mařit jejich migraci oceány za reprodukcí,“ píší The Times. 

Nejen kokain

„Léky, které ovlivňují nás, budou samozřejmě ovlivňovat i jiné formy života. Biochemie bezobratlých je navíc mnohem citlivější, snáší to hůře,“ vyjádřil se k problematice odborník na podmořský život James Robson.

V minulých letech byly prováděny studie, kdy byly úhoři podrobeni 20 miliardtinám gramu kokainu na litr vody po dobu 50 dní. Výsledky ukázaly již zmíněné hyperaktivní chování a oslabení svalové hmoty. „Jejich svaly vykazovaly známky vážných poškození včetně rabdomyolýzy, což je rozpad vláken kosterních svalů,“ popisuje Robson. 

The Times poukazují i na další problémy. „Ve znečištěné řece je nejen kokain, ale například i morfium, pesticidy, těžké kovy, fenoly a antibiotika,“ stojí v deníku. 

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.