11. února 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Proč mají zebry pruhy? Mouchám se z nich točí hlava

Zebry (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zebry (ilustrační foto) | foto: animal-globe.com

STOCKHOLM/BUDAPEŠŤ Jedním z důvodů pro typické pruhování zeber je možnost odhánění hmyzu. Tvrdí to alespoň tým švédských a maďarských vědců, který se snažil zjistit souvislost barvy srsti zvířat s útoky hmyzu. Pruhy zebry jsou podle tohoto experimentu pro odpuzování much sajících krev zcela nejvýhodnější. Podle expertů totiž zvláštním způsobem odrážejí světlo.

Podle zprávy zveřejněné v časopise Journal of Experimental Biology je důvodem velmi úzké pruhování, které se mouchám sajícím krev nelíbí."Začali jsme studovat koně s černou, hnědou a bílou srstí. U černých a hnědých koňů jsme pozorovali horizontálně polarizované světlo, které mouchy velmi přitahuje," vysvětluje členka týmu, Susanne Akessonová z Lundské univerzity.

ČTĚTE TAKÉ:


Světlo se tedy odráží od tmavé srsti a vodorovně ve vlnách proudí ke zraku much. Podle vědců přitom právě na tento druh světla hmyz zvlášť reaguje. U bílé srsti naopak pozorovali nepolarizované světlo, a tvrdí proto, že bílé koně mouchy obtěžují mnohem méně než jejich tmavosrsté příbuzné.

Svoje zkoumání pak ze zvědavosti přesunuli na zebru. V experimentálních podmínkách v Maďarsku vedle sebe postavili jednobarevné a dvoubarevné tabule sloužící jako mucholapky s různě širokými pruhy. Na mucholapku nejlépe imitující srst zebry, tedy s nejužšími pruhy, se podle vědců nachytalo nejméně much, dokonce i ve srovnání s bílými tabulemi.

Měření pomocí figurín

Vědci nakonec pro věrnější podobu zebry pro testování postavili na louku lepivé modely koní v barvách hnědé, černé, bílé a zebry. Za dva dny mouchy počítaly a nejméně jich bylo právě na zebře.

Evoluční biolog Matthew Cobb z univerzity v Manchesteru považuje experiment za důvěryhodný a fascinující, nicméně nevylučuje, že existují i další hypotézy odpovídající na otázku pruhování zebry.

ČTK, Lidovky.cz