29. července 2015 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeď, která vrací úder. V Americe se snaží bojovat proti močení na veřejnosti

Zeď, která vrací úder. V Americe se snaží bojovat proti močení na veřejnosti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeď, která vrací úder. V Americe se snaží bojovat proti močení na veřejnosti | foto: Reprofoto

SAN FRANCISCO Pokud se někdo v kalifornském San Francisku pokusí močit na veřejnosti, musí se připravit na to, že mu pokropená zeď „vrátí úder“. Místní úřady tam totiž začaly testovat speciální moč odpuzující nátěr, který urinální spršku odrazí zpět, uvedla agentura Reuters.

Sanfranciský šéf veřejných prací Mohammed Nuru, jehož přezdívka na Twitteru je MrCleanSF - PanČistýSanFrancisco - se nechal inspirovat informacemi a videonahrávkami kolujícími po internetu a popisující zkušenosti německého Hamburku. Tam už podobný nátěr začali používat ve čtvrti, kde si návštěvníci nočních klubů pravidelně ulevovali na okolní zdi.

Firma, která nátěr nazvaný Ultra-Ever Dry prodává, ho propaguje jako superhydrofobní vrstvu odpuzující většinu tekutin. „Moč stříkne zpátky na kalhoty a boty močícího. Smyslem je, aby si dotyčný příště dvakrát rozmyslel, než začne močit na veřejnosti,“ řekla mluvčí sanfranciského odboru veřejných prací Rachel Gordonová.

Udrž to!

V rámci pilotního programu opatřilo San Francisco tímto nátěrem devět zdí v oblastech kolem barů a v místech, kde se pohybuje početná bezdomovecká komunita. A aby močící nemohli tvrdit, že nebyli varováni, nad každou takto ošetřenou zdí visí nápis v angličtině, čínštině a španělštině: „Udrž to! ...a ulev si na vhodném místě.“ ¨


Nátěr byl aplikován teprve minulý týden, ale město už je zaplaveno žádostmi o postřiky v dalších oblastech. „Někteří lidé sice tvrdí, že je to jen taková blbinka, ale jiní doufají, že pomůže bojovat proti páchnoucím částem San Franciska, kde jsou zdi doslova nasáklé močí,“ dodala Gordonová. A nátěr na zdi je navíc mnohem levnější než posílat pravidelně na pomočená místa počišťovače.

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.