Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zelená přišla do módy pozdě

Amulet - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Amulet - ilustrační foto | foto: www.treasurequestxlt.com

I magické pomůcky a předměty zažívají období popularity či nezájmu, tvrdí studie izraelských vědců, kteří srovnávali oblibu různých typů ozdob z oblasti Středního východu. Odborníci zjistili, že kromě estetického účinku působily i jako talismany pro štěstí či odvrácení zla. Podle jejich statistiky přišla se zelenou zemědělskou revolucí stejná revoluce i ve volbě doplňků.

Bar-Yosef Mayer z univerzity v Haifě a jeho kolegové srovnávali nálezy, které po sobě zanechaly kultury lovců-sběračů a prvních zemědělců z izraelských nalezišť. Nejstarší zatím objevené ozdoby (podle otvoru uprostřed navlékané na nějaké vlákno) se vyskytují ve vrstvách starých snad až 100 tisíc let. Jejich přesná datace zatím není možná. Nálezy jsou velmi vzácné, a pokud by se mělo jejich stáří určit měřením množství izotopů uhlíků, musely by být zničeny.

Ozdoby lovců a sběračů nabírají nejrůznějších tvarů a barev. V pozdějších vrstvách ale jedna barva vládne. Mayerův tým zveřejnil v časopise PNAS sčítání barev 221 ozdob objevených na osmi archeologických nalezištích po raných zemědělcích v Izraeli z doby před třinácti až osmi tisíci lety. Ne méně než 91 z nich mělo zelenou barvu.

Dostupnost minerálů s vhodnou barvou se místo od místa lišila, takže v některých případech pocházel materiál na ozdoby z míst vzdálených stovky kilometrů. Jejich cena tak nejspíš nebyla zanedbatelná. Některé jsou původem až ze severní Sýrie, Kypru nebo Saúdské Arábie.

Podobné výsledky získali archeologové i na 12 dalších nalezištích, které zkoumali v rámci pokračujícího, zatím nepublikovaného výzkumu, tvrdí Mayer pro server ScienceNews.

Vzrůst obliby zelené barvy se tak podle izraelských vědců shoduje s nástupem zemědělství tak nápadně, že nemůže jít o náhodu. „Domníváme se, že zelená barva napodobuje zeleň mladých listů a je zobrazením touhy po úspěšné sklizni a plodnosti,“ píší autoři ve své studii.

Ozdoby jsou také hmotným výrazem změn v kultuře, která se po přechodu na zemědělství musela vypořádat se změněnou společenskou situací. Například na jedné straně došlo k nárůstu porodnosti, zároveň ale stoupla dětská úmrtnost.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.