Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Zelený protein jim přinesl Nobelovku

Martin Chalfie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Chalfie | foto: AFP

STOCKHOLM Letošními nositeli Nobelovy ceny za chemii se stali Američané Martin Chalfie a Roger Tsien a Japonec Osamu Šimomura. Ve Stockhholmu to dnes oznámil výbor pro udělování Nobelovy ceny při Švédské královské akademii věd.

Výbor vědce vyznamenal za objev a výzkum zeleného fluorescenčního proteinu (GFP). Ten se podle Wikipedie využívá v buněčné biologii pro označení určitého genového produktu a jeho následné rozpoznání díky zelenému světélkování po ozáření ultrafialovým světlem.

"(Díky objevům oceněných) vědci nyní mohou označovat různé Roger Y. Tsienproteiny různými barvami a sledovat jejich vzájemné působení," uvedli zástupci výboru. "S pomocí GFP dokázali vědci vyvinout způsob, jak pozorovat dosud neviditelné procesy, například změny v nervových buňkách v mozku nebo šíření rakovinných buněk," doplnili.

Šimomura, který se letos dožívá 80 let, dokázal v roce 1962 izolovat GFP z těla medúzy Aequorea victoria. V 70. letech potom prokázal, že protein obsahuje chemickou sloučeninu schopnou pohlcovat a vyzařovat světlo.

Osamu ShimomuraV 90. letech začal dnes jednašedesátiletý neurobiolog Chalfie využívat GFP k mapování procesů uvnitř buněk. K dalšímu využití proteinu později ještě přispěl nyní šestapadesátiletý biochemik Tsien, který rozšířil spektrum, v němž GFP světélkuje, o modrou, modrozelenou a žlutou barvu.

Trojice oceněných si rozdělí rovným dílem částku ve výši 10 milionů
švédských korun (25,4 milionu korun). Obřad předávání prestižních ocenění, peněžité odměny a zlaté medaile se uskuteční tradičně 10. prosince, v den výročí smrti vynálezce dynamitu Alfreda Nobela v roce 1896.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...