Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -6 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeman jmenoval 12 rektorů vysokých škol, ocenil jejich odbornost

Zeman jmenoval na Pražském hradě dvanáct rektorů veřejných vysokých škol. Na fotografii Miroslav Ludwig, univerzita Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman jmenoval na Pražském hradě dvanáct rektorů veřejných vysokých škol. Na fotografii Miroslav Ludwig, univerzita Pardubice. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Prezident Miloš Zeman v úterý na Hradě jmenoval 12 rektorů veřejných vysokých škol. Funkce se ujmou od února. Pěti z nich tím začne už druhé funkční období, sedm rektorů je nových. Zeman mimo jiné řekl, že prostudoval podklady, které ke jmenování dostal od ministerstva školství, a "s úctou a obdivem" oceňuje odbornost nových i staronových rektorů.

Dekret podepsaný prezidentem v úterý odpoledne převzali například budoucí rektor Univerzity Karlovy, lékař Tomáš Zima, rektoři ČVUT i brněnského VUT, olomoucké Univerzity Palackého či pražské Akademie výtvarných umění. Funkční období rektora trvá čtyři roky. Rektorské volby se konaly na podzim.

Prezident vyzdvihl, že rektoři musejí skloubit manažerské dovednosti s odbornými znalostmi. Na tuto funkci jsou totiž navrhováni akademici s letitou odbornou praxí. "Naší snahou bude navazovat na vše dobré, co na našich školách bylo vykonáno, rozvíjení moderních trendů ve vzdělávání našich studentů, po přenos informací do společnosti, vytváření nových excelentních výzkumných center, ale také ovlivňování společenského dění," shrnul za nastupující rektory budoucí šéf největší a nejstarší české vysoké školy, Univerzity Karlovy, Zima.

Hampl doufá v dobrou spolupráci

Za končící rektory vyjádřil dosavadní šéf Univerzity Karlovy Václav Hampl naději, že jejich působení v čele univerzit bude z historického pohledu hodnoceno kladně.

"Věřím, že se mi povede se všemi rektory navázat úspěšnou spolupráci, abychom společně české vysoké školství zlepšili," komentoval jmenování kandidát na ministra školství Marcel Chládek (ČSSD) s tím, že je potřeba hlavně přijetí kvalitní novely vysokoškolského zákona.

ČTĚTE TAKÉ:

Rektoři se s hlavou státu dostali do sporu kvůli kauze literáta Martina C. Putny, kterého loni na jaře Zeman nechtěl jmenovat profesorem. Akademici to kritizovali, někteří kvůli tomu nepřijeli na jmenovací ceremoniál, z něhož byl Putna vyloučen. Zeman pak při oslavách státního svátku 28. října nepozval dva rektory, kteří se s ním dostali do sporu, a to Mikuláše Beka z brněnské Masarykovy univerzity a Libora Grubhoffera z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ostatní rektory to pobouřilo, a na slavnost proto také nepřijeli.

Dostavili se všichni pozvaní, ačkoliv jmenovací dekret lze poslat i poštou. Kromě budoucích rektorů jsou zváni šéfové univerzit a předsedové akademických senátů škol.

Původně mělo jít k prezidentovi na jmenování 13 rektorů. Akademický senát Vysoké školy ekonomické, jejímuž rektorovi Richardu Hindlsovi končí mandát na konci ledna, se ale ani ve třech rektorských volbách neshodl na budoucím šéfovi. Další volby se konají až v únoru, vybraného kandidáta poté Zeman nejspíš jmenuje samostatně.

Jmenovaní rektoři:

Univerzita Karlova, Tomáš Zima

Univerzita Palackého, Jaroslav Miller

České vysoké učení technické, Petr Konvalinka

Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, Ivo Vondrák

Akademie výtvarných umění, Tomáš Vaněk

Vysoké učení technické, Petr Štěpánek

Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Pavel Suchý

Mendelova univerzita, Ladislav Havel

Janáčkova akademie múzických umění, Ivo Medek

Univerzita Pardubice, Miroslav Ludwig

Česká zemědělská univerzita, Jiří Balík

Technická univerzita, Zdeněk Kůs

Zdroj: Česká konference rektorů

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!