5. dubna 2016 14:48 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeman jmenoval nového rektora Jihočeské univerzity. Je jím teolog Machula

Docent Tomáš Machula se stal novým rektorem Jihočeské univerzity. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Docent Tomáš Machula se stal novým rektorem Jihočeské univerzity. | foto: Jihočeská univerzita

ČESKÉ BUDĚJOVICE Prezident Miloš Zeman jmenoval nového rektora Jihočeské univerzity (JČU) Tomáše Machulu. Ve funkci nahradil prorektora pro studium Miroslava Papáčka, jenž vedl od 1. dubna školu provizorně.

Ve funkci rektora skončil k 31. březnu Libor Grubhoffer, ale Zeman do té doby nestačil jmenovat jeho nástupce. Machulu vybrali ve čtvrté volbě akademičtí senátoři na začátku března.

Pětačtyřicetiletý Machula je absolventem katolické teologické fakulty a také Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. Dále vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Doposud působil jako děkan Teologické fakulty JČU.

Grubhoffer vedl JČU od roku 2012. Původně se ucházel o znovuzvolení, ale nakonec se rozhodl, že kandidovat nebude. Je znám svou kritikou Miloše Zemana. Prezident ho opakovaně nepozval na předávání státních vyznamenání, které se koná 28. října, a kam zve většinu rektorů.

Jihočeská univerzita hledala nového rektora od prosince loňského roku. Ve třech volbách však žádný ze souhrnného počtu pěti kandidátů nezískal potřebný nadpoloviční počet 21 hlasů akademických senátorů. To se podařilo až ve čtvrté volbě Machulovi.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz