Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Země si může oddechnout, srážka s planetkou nehrozí

Asteroid (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asteroid (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Planetka Apophis, která je klasifikována jako potenciálně nebezpečná, se se Zemí v roce 2029 a také při opakovaném průletu v roce 2036 nesrazí. Lidstvo si tak podle portálu Space.com může oddechnout, protože podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír hrozí kolize v roce 2036 jen s pravděpodobností jedné ku milionu.

Apophis, jehož velikost je připodobňována ke třem a půl hřištím na americký fotbal, byl objeven v červnu 2004 a ihned si získal zlověstnou pověst, protože předběžné propočty naznačovaly 2,7procentní pravděpodobnost srážky se Zemí při průletu v roce 2029. Pozdější studie sice apokalypsu vyloučily, otazník nad druhým datem však stále zůstával.

Nejnovější výzkumy ale ukazují, že Apophis nepředstavuje pro Zemi žádnou skutečnou hrozbu ani v roce 2039. Zájem vědců o toto těleso zůstává nicméně obrovské.

Dne 13. dubna 2029 bude asteroid od Země vzdálen jen 31 300 kilometrů. To je mnohem kratší vzdálenost, než jaká dělí od planety geostacionární družice. Ty se pohybují na oběžné dráze 36 000 kilometrů nad povrchem. Tento průlet se podle NASA v této velikostní kategorii asteroidů stane vůbec "nejtěsnějším" v historii doložených záznamů Země.

ČTĚTE DÁLE

Již za měsíc, v polovině února, nás čeká další a dokonce ještě "těsnější" průlet, ve výšce zhruba 27 700 kilometrů se o něj postará menší 40metrový asteroid s nedramatickým označením 2012 DA14.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

P. Sulc Skoda ! 23:55 14.1.2013