Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zemětřesení v Chile možná vychýlilo zemskou osu a zkrátilo den

Ničivé zemětřesní, které zasáhlo 27. února jih Chile, bylo tak silné, že ho zaznamenaly seismografy až v Česku. Na snímku záznam otřesů zachycený stanicí Geofon v Moravském Berouně.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ničivé zemětřesní, které zasáhlo 27. února jih Chile, bylo tak silné, že ho zaznamenaly seismografy až v Česku. Na snímku záznam otřesů zachycený stanicí Geofon v Moravském Berouně. | foto: ČTK

HOUSTON Sobotní extrémně silné zemětřesení v Chile mohlo mírně vychýlit zemskou osu a nepatrně tak zkrátit délku dne. S použitím počítačových modelů to vypočítal tým Richarda Grosse z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Vesmírná agentura na svých stránkách nicméně upozorňuje, že jde o předběžná čísla, která se ještě mohou změnit poté, co se k vědcům dostanou detaily o zemětřesení, které mělo intenzitu 8,8 stupně Richterovy škály.

Jakékoliv silné zemětřesení je podle vědců schopno pohnout s masami hornin a pozměnit jejich rozložení na planetě, což ovlivní rychlost, s jakou se Země otáčí. To následně ovlivňuje délku dne, který je v astronomii vymezen jako doba jednoho otočení Země kolem zemské osy.

"Délka dne se patrně zkrátila o 1,26 mikrosekundy," citovala Grosse agentura Bloomberg. Podle vědce se totiž zemská osa posunula o osm centimetrů. Jde o změny malé, ale trvalé, tvrdí vědci. Gross ale tyto údaje vypočítal pouze teoreticky, protože prý takto malé změny mohou být ve skutečnosti jen těžko měřitelné.

Podle Jan Vondráka z Astronomického ústavu Akademie věd ČR se teoretický propočet Richarda Grosse potvrdí nebo vyvrátí během několik týdnů, až se vyhodnotí údaje o měření sklonu zemské osy. To probíhá nepřetržitě pomocí satelitů, jejichž poloha se porovnává s několika desítkami stanic GPS rozmístěnými na zemském povrchu.  

Pokud se potvrdí odchylka osy o osm centimetrů nepůjde o nic zásadního, protože jak říká astronom Jan Vondrák, zemská osa se v pravidelných intervalech vychyluje v kružnici o poloměru pěti metrů. 

Podle Andrease Rietbocka z Liverpoolské univerzity mohlo zemětřesení způsobit i další, viditelnější změny. Mohlo například zvednout ostrov Santa Maria, který leží nedaleko chilského pobřeží, o dva metry. Zemětřesení zkrátilo délku dne i v roce 2004, kdy v prosinci vyvolalo přívalovou vlnu tsunami v Indickém oceánu.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...