Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zemětřesení v Peru trvalo 45 vteřin. Zemřelo 66 tisíc lidí včetně 14 českých horolezců

Město smetla lavina. Z 22 000 lidí přežilo jen 92 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Město smetla lavina. Z 22 000 lidí přežilo jen 92 | foto: Playtvak.cz

Obrovské zemětřesení v Peru přineslo 45 vteřin hrůzy a 66 tisíc mrtvých, včetně členů československé horolezecké výpravy.

„Den poté jsme na okraji lavinového pole našli dětské ruce, prsty a další části těl, vše ve strašném stavu. Mohli jsme jen vzít pytle a sesbírat to do nich,“ popsal hrůzu, kterou po zemětřesení zažil učitel Lamberto Pia.

Bylo 31. května 1970, když pod mořem nedaleko Peru vypuklo zemětřesení. Otřesy, které dosáhly síly 7,9 stupňů Richterovy škály, trvaly 45 vteřin a jejich ničivý vliv se projevil na obrovském území. „Zasažená oblast je velká jako Belgie, Holandsko, Lucembursko a Dánsko,“ informoval vedoucí mírových sborů Joseph Blatchford po katastrofě.

Kromě staveb a infrastruktury narušilo zemětřesení i téměř 7000 metrů vysokou horu Huascaran. Obrovská část jejího severního svahu se odtrhla a řítila se po úpatí hory dolů. Lavina ledu, bahna a kamení měřila na šířku téměř dva kilometry. Její rychlost přesahovala 300 kilometrů v hodině.

Česká horolezecká expedice

Město, které lavině stálo v cestě, se jmenovalo Yungay. Lavina ho zasypala během okamžiku. Zachránili se pouze lidé, kteří se nacházeli na vyvýšených místech. Šlo především o děti, které si tehdy hrály na fotbalovém stadionu. V okamžiku pádu laviny bylo ve městě asi 22 tisíc lidí, přežilo jich přesně 92 - většinou dětí. Město Yungay se tak stalo nejznámějším symbolem ohromné přírodní tragédie.

Postižených míst bylo v zemi ale mnohem více. Tragédie se vztahuje i k české, lépe řečeno československé historii. Na hoře Huascaran se totiž v době zemětřesení nacházel tábor československé expedice. Z celkového počtu obětí, který byl nakonec upřesněn na 66 tisíc obětí, tak bylo 14 Čechoslováků - všichni, kteří v táboře přebývali.

Více se o ničivém zemětřesení dozvíte ve videu.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Advantage Consulting, s.r.o.
WINDOWS ADMINISTRÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč