2. července 2006 17:58 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zemi těsně mine velký asteroid

Asteroid (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asteroid (ilustrační foto). | foto: Reprofoto

PRAHA Obří asteroid o rozměrech asi 920 metrů proletí zítra ráno kolem Země. Planetka s názvem 2004 XP14 bude Zemi nejblíže v 6:25 h, kdy se přiblíží na vzdálenost okolo 430 tisíc km. Je to asi o 35 tisíc km dále než je průměrná vzdálenost Měsíce.

Objekt sledují astronomové pomocí radarů. Nejlépe viditelný bude pomocí teleskopů ze Severní Ameriky. Mnohem hůře ho jako drobnou tečku pohybující se na obloze bude možné zahlédnout i z Evropy.

Více podrobností najdete zde.

Poprvé planetku zpozorovali američtí odborníci v roce 2004. „Necelých 15 hodin poté jsme jeho existenci potvrdili pomocí dalekohledu KLENOT, “ říká Miloš Tichý z Hvězdárny Kleť.

V posledních letech astronomové zaznamenali více než třicet asteroidů, které proletěly kolem Země. Tento je jeden z největších. Platenka se do blízkosti Země během tohoto století ještě několikrát vrátí. Ani při dalších návštěvách planetu neohrozí.

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.