Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zemřel známý egyptolog Břetislav Vachala, identifikoval nejstarší milostnou píseň

Profesor Břetislav Vachala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Profesor Břetislav Vachala | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Ve středu zemřel egyptolog Břetislav Vachala, bylo mu 67 let. Celý svůj profesní život spojil s Českým egyptologickým ústavem, který o jeho úmrtí informoval na svém webu. Je autorem řady publikací, knih či překladů týkajících se starého Egypta, pravidelně se účastnil českých egyptologických výprav do Abúsíru.

Mezi roky 2000 a 2005 stál v čele Českého egyptologického ústavu, v letech 1993 až 1997 působil jako velvyslanec v Egyptě a Súdánu.

„Byl nejen velkým znalcem starého Egypta, jeho jazyka, písemnictví a duchovního odkazu, ale především skvělým člověkem a nám všem dobrým přítelem, který své kolegy vždy dokázal nadchnout k společné práci, své žáky k hlubšímu zájmu o studium a laickou veřejnost k zájmu o starý Egypt,“ uvedl za Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Vachalův kolega Jiří Janák.

Břetislav Vachala se narodil v Jaroměři, dětství a mládí strávil v Hradci Králové. Zájem o starý Egypt prokazoval už jako dítě. Vystudoval egyptologii a arabštinu na Filozofické fakultě UK, po devítiměsíční stáži v Egyptě nastoupil v roce 1976 do Československého egyptologického ústavu. V ústavu pracoval až do své smrti, s výjimkou několikaleté diplomatické kariéry v 90. letech. V roce 2000 nahradil v čele egyptologického ústavu po 20 letech Miroslava Vernera.

O staroegyptské civilizaci mluvil na řadě přednášek, psal odborné články a monografie i knihy určené pro širší veřejnost. Do češtiny přeložil mimo jiné Knihu mrtvých, jedno ze základních děl staroegyptské náboženské literatury, ale i povídky, milostnou poezii či spisy staroegyptských lékařů.

Účastnil se výzkumů na české archeologické koncesi v Abúsíru a publikace jejich výsledků. Identifikoval například nejstarší milostnou píseň na reliéfech v hrobce soudce Intiho. Věnoval se také prezentaci staroegyptských nálezů v českých i zahraničních muzeích a sbírkách. „Mezi kolegy a studenty, ale i mezi kolegy a spolupracovníky české expedice v Egyptě byl známý a oblíbený pro svou veselou, optimistickou povahu, kterou ani dlouhá a těžká nemoc nedokázala zakalit,“ uvedl na webu egyptologického ústavu jeho kolega Ladislav Bareš.

Vachala se dlouhodobě podílel na výuce nových generací egyptologů a odborníků příbuzných profesí na Univerzitě Karlově v Praze a na Masarykově univerzitě v Brně. Jeho další celoživotní zálibou byla filatelie, zejména egyptské známky a známky celého světa s náměty ze starého Egypta.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

GeeZeR R.I.P. 20:26 25.6.2020

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.