Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zemřel známý egyptolog Břetislav Vachala, identifikoval nejstarší milostnou píseň

Profesor Břetislav Vachala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Profesor Břetislav Vachala | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Ve středu zemřel egyptolog Břetislav Vachala, bylo mu 67 let. Celý svůj profesní život spojil s Českým egyptologickým ústavem, který o jeho úmrtí informoval na svém webu. Je autorem řady publikací, knih či překladů týkajících se starého Egypta, pravidelně se účastnil českých egyptologických výprav do Abúsíru.

Mezi roky 2000 a 2005 stál v čele Českého egyptologického ústavu, v letech 1993 až 1997 působil jako velvyslanec v Egyptě a Súdánu.

„Byl nejen velkým znalcem starého Egypta, jeho jazyka, písemnictví a duchovního odkazu, ale především skvělým člověkem a nám všem dobrým přítelem, který své kolegy vždy dokázal nadchnout k společné práci, své žáky k hlubšímu zájmu o studium a laickou veřejnost k zájmu o starý Egypt,“ uvedl za Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Vachalův kolega Jiří Janák.

Břetislav Vachala se narodil v Jaroměři, dětství a mládí strávil v Hradci Králové. Zájem o starý Egypt prokazoval už jako dítě. Vystudoval egyptologii a arabštinu na Filozofické fakultě UK, po devítiměsíční stáži v Egyptě nastoupil v roce 1976 do Československého egyptologického ústavu. V ústavu pracoval až do své smrti, s výjimkou několikaleté diplomatické kariéry v 90. letech. V roce 2000 nahradil v čele egyptologického ústavu po 20 letech Miroslava Vernera.

O staroegyptské civilizaci mluvil na řadě přednášek, psal odborné články a monografie i knihy určené pro širší veřejnost. Do češtiny přeložil mimo jiné Knihu mrtvých, jedno ze základních děl staroegyptské náboženské literatury, ale i povídky, milostnou poezii či spisy staroegyptských lékařů.

Účastnil se výzkumů na české archeologické koncesi v Abúsíru a publikace jejich výsledků. Identifikoval například nejstarší milostnou píseň na reliéfech v hrobce soudce Intiho. Věnoval se také prezentaci staroegyptských nálezů v českých i zahraničních muzeích a sbírkách. „Mezi kolegy a studenty, ale i mezi kolegy a spolupracovníky české expedice v Egyptě byl známý a oblíbený pro svou veselou, optimistickou povahu, kterou ani dlouhá a těžká nemoc nedokázala zakalit,“ uvedl na webu egyptologického ústavu jeho kolega Ladislav Bareš.

Vachala se dlouhodobě podílel na výuce nových generací egyptologů a odborníků příbuzných profesí na Univerzitě Karlově v Praze a na Masarykově univerzitě v Brně. Jeho další celoživotní zálibou byla filatelie, zejména egyptské známky a známky celého světa s náměty ze starého Egypta.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

GeeZeR R.I.P. 20:26 25.6.2020