Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
27. července 2015 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Ženy na internetu sexuálně ponižují ztroskotanci s problémy, zjistila studie

Sexuální harašení po internetu (ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sexuální harašení po internetu (ilustrační fotografie) | foto: Shutterstock

Výzkum zjistil, že muži, kteří na internetu obtěžují ženy, jsou většinou ztroskotanci s problémy, kteří se bojí o své vlastní už tak zanedbatelné postavení.

Výzkumníci Michael Kasumovic a Jeffrey Kuznekoff v časopise PLOS publikovali článek o tom, jak se muži při hraní online počítačové střílečky Halo 3 chovají k opačnému pohlaví. 

Pro studii se zkoumalo 163 zápasů. Zjistilo se, že muži k sobě byli navzájem často vstřícní a těm, kterým se během utkání dařilo, byli slušní i k něžnému pohlaví. Pokud se však dostavila šňůra neúspěchů, nebo vůbec hru hrát neuměli, tak se k ženám vyjadřovali dosti nelichotivě. Stručně řečeno - sexistické poznámky říkali jen ztroskotanci.

Běžné obtěžování

Nejedná se ale o nic nového. Podle zprávy výzkumného centra Pew má až 40 procent uživatelů internetu zkušenost se sexuálním obtěžováním na síti. I když se tato statistika týká obou pohlaví, útoky na ženy jsou daleko agresivnější a podlejší než na muže.

Podle statistik na sociálních sítích a komunitních fórech o hře Halo 3 diskutují z 95 % muži. Z toho vyplývá, že žen se online klání v této střílečce účastní mnohem menší množství.

Příliv něžného pohlaví do převážně mužského prostředí hry může narušit hierarchie skupiny. „Zatímco úspěšných mužů se taková invaze nedotkne, ti méně schopní se mohou cítit ohroženi a reagují na to sexuálními narážkami. Těmi se snaží ženu oslabit, aby jim tolik nekonkurovala. Takové chování vlastně používali už slabí neandrtálci v jeskyních, aby si zachovali svůj status,“ řekl pro washingtonpost.com Kasumovic.

jzlJakub Zelenka
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...