5. září 2015 6:11 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Jak vzniká bouřka z tepla?

Bouřka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouřka (ilustrační foto) | foto: Jan Drahokoupil, www.bourky.cz

Bouřka z tepla je hovorové označení pro bouřku uvnitř vzduchové hmoty, tedy bez vlivu atmosférických front. Na otázku odpověděl RNDr. Miloslav Müller, Ph.D. z Katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty UK.

Původ takové bouřky je v termice – výstupu vzduchu prohřátého od zemského povrchu. Aby intenzivní výstupy vzduchu dosahovaly do dostatečné výšky, je zapotřebí zvláštní uspořádání teploty vzduchu s výškou, kterému říkáme instabilita.

Teplota vzduchu se musí s výškou zmenšovat tak rychle, aby stoupající teplý vzduch, který se vlivem rozpínání ochlazuje, zůstával teplejší než jeho okolí a mohl pokračovat ve výstupu.

Právě chybějící instabilita vzduchu způsobuje, že během mnoha horkých dnů žádné bouřky nevznikají.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce