30. června 2018 6:22 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Proč polévka kysne?

Krkonošské kyselo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krkonošské kyselo | foto: CzechTourism

Kysnutí je jednou z variant fermentace neboli kvašení. V případě polévky jde o nežádoucí jev, jiné potraviny by bez tohoto procesu naopak vůbec nevznikly. Na otázku odpověděla RNDr. Lenka Libusová, Ph.D., z Katedry buněčné biologie Přírodovědecké fakulty UK.

Polévka nejčastějí zkysne proto, že v ní narostou mikroorganismy (např. kvasinky či bakterie rodu Lactobacillus a mnoha dalších), které produkují jednoduché organické kyseliny, hlavně kyselinu mléčnou, máselnou, octovou. Mikroorganismy se tedy živí naší polévkou a zplodiny jejich metabolismu pak polévku okyselí.

Zkysnutí lze tedy předcházet tím, že se snažíme polévku udržet sterilní - nabíráme z ní jen čistou naběračkou (kterou neolizujeme), nenecháváme zbytečně dlouho hrnec otevřený, ale rychle ho zakryjeme pokličkou, případně polévku krátce převaříme. Na druhou stranu je třeba říci, že obdobný proces kvašení (fermentace) se používá i záměrně kvůli prodloužení trvanlivosti potravin. Tak vzniká např. kysané zelí, kefír, jogurty, ale fermentovat se dají třeba i masné výrobky.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.