Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Co je způsobuje v potoce rezavé povlaky?

Rezavý povlak v potoce u odtoku z jezírka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rezavý povlak v potoce u odtoku z jezírka | foto: Svatopluk Frolík

Pan Svatopluk Frolík nám napsal: „Co způsobuje tyto rezavé povlaky v potoce? Snímek byl pořízen 20. února 2014 na odtoku jezírka u Svoru. Díval jsem se na povlak v mikroskopu a viděl jsem v něm jakési trubičky.“  Nejspíš jde o dílo bakterií, které zde oxidují rozpuštěné železnaté ionty. Na otázku odpověděl Mgr. Lukáš Falteisek, z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.

Podzemní vody mají často malý nebo žádný obsah kyslíku, takže se v nich jen velmi omezeně rozkládají organické látky. Tyto látky si voda přináší z povrchu, případně mohou vznikat i v podzemí činností některých bakterií a archeí. Jedna z mála reakcí, kterou mohou mikroorganismy v podzemních vodách využít k rozkladu organické hmoty, je redukce trojmocného železa (Fe3+) z různých minerálů.

Důsledkem je, že na povrch pak vyvěrá voda obsahující rozpuštěné organické látky a železnaté ionty (Fe2+). Jakmile se taková voda dostane na vzduch, začnou v ní mohutně růst aerobní (kyslík dýchající) bakterie. Buď se živí organickými sloučeninami, nebo získávají energii oxidací železnatých iontů. A právě to se odehrává ve vývěru, který jste vyfotil.

Odtok z jezírka je asi místo, kde se voda dává do pohybu, takže se v ní může rozpustit víc kyslíku. Podle lokality odhaduji, že v podloží budou pískovce, pro něž jsou podobné vývěry dost typické.

Ve vodách s neutrálním nebo jen slabě kyselým pH (což je jistě i tento případ) se železnaté ionty oxidují jednak činností bakterií, jednak čistě chemicky reakcí s kyslíkem. Bakterie žijící z oxidace Fe2+ proto porůstají hlavně místa co nejblíže k vývěru. Tam totiž mají šanci zoxidovat přitékající ionty dřív, než to udělá vzdušný kyslík. V kyselých vodách je Fe2+ stabilnější, takže těmto bakteriím se v nich daří na mnohem větších plochách.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Trubičky by mohly být bakterie rodu Leptothrix, které jsou heterotrofní (živí se organickou hmotou) a hromadí ve svých pouzdrech oxidy železa. Není úplně jasné, proč to dělají, ale možná si tak připravují zásobu oxidačního činidla „na horší časy“. Každopádně jde o běžné a neškodné organismy. Setkáváme se s nimi i v pitné vodě, kde tvoří rezavé nárůsty uvnitř trubek.

Hezké vývěry s podobnými bakteriemi jsou k vidění třeba u Podtroseckých rybníků (zvlášť když je snížená hladina) nebo u Drhlen nedaleko Sobotky.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.