20. dubna 2019 5:51 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Co se děje při reakci draslíku s vodou a jaké má reakce následky?

Draslík (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Draslík (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Draslík jako jeden z nejreaktivnějších kovů reaguje s vodou velmi ochotně za vzniku hydroxidu draselného a vývoje vodíku. Na otázku odpověděl doc. RNDr. Jan Kotek, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty UK.

Reakce je velmi rychlá, probíhá až explozívně. Vysoká reaktivita draslíku je dána především jeho elektronovou konfigurací a velikostí (a tedy i odpovídající pozicí v periodické tabulce prvků) - jediný valenční elektron se pohybuje relativně daleko od jádra a může snadno dojít k jeho odtržení.

Vizuálně - při vhození kousku draslíku do vody dojde k povrchové reakci, kolem draslíku se vytváří bublinky vodíku, které draslík nadnáší. Draslík tedy plave na hladině, reaguje (s vodou i s kyslíkem ze vzduchu) a zahřívá se. 

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Reakčním teplem se roztaví, a dojde k zažehnutí (jak draslíku, tak i vznikajícího vodíku) a výbuchu (rozprsknutí taveniny draslíku do okolí). Celý proces je dosti rychlý, takže mezi vhozením draslíku do vody a výbuchem neuplyne mnoho času.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...