20. ledna 2018 6:11 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Co určuje směr vodního víru?

Tlaková níže nad Islandem se otáčí proti směru hodinových ručiček v důsledku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tlaková níže nad Islandem se otáčí proti směru hodinových ručiček v důsledku... | foto: NASA

Směr otáčení vodního víru bývá dáván obvykle do souvislosti s vlivem uchylující síly zemské rotace, tzv. Coriolisovy síly. Na otázku odpověděl RNDr. Zdeněk Kliment, CSc., z Katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty UK.

Ta stáčí pohybující se částice na severní polokouli doprava (ve směru hodinových ručiček) a na jižní doleva (proti směru hodinových ručiček). O tom, že toto pravidlo někdy při vypouštění umyvadla neplatí, že jednou se voda ve víru stáčí doprava, někdy doleva, a to i na jedné polokouli, se přesvědčila řada z nás.

Působení Coriolisovy síly je totiž o několik řádů menší než jiné vlivy, vyvolané třeba tvarem nádoby a vypouštěcího otvoru nebo neznatelným udělením počátečního směru proudění při vypouštění nádoby.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!