Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 24 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Co vše se muselo u rostlin vyvinout při přechodu na souš?

Takto mohla vypadat primitivní cévnatá rostlina Cooksonia. Model z Evolution... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Takto mohla vypadat primitivní cévnatá rostlina Cooksonia. Model z Evolution... | foto: Drew Avery, úpravy Jan Kolář, licence CC BY 2.0.

Na otázku odpověděl Mgr. Stanislav Vosolsobě, Ph.D., z katedry experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty UK.

Co vše se muselo u rostlin vyvinout při přechodu na souš?
Stanislav Vosolsobě: Zcela jistě se musela vyvinout schopnost odolávat vyschnutí a vyrovnávat se s vyššími dávkami ultrafialového záření, které je ve vodě pohlcováno.

Současné objevy ale ukazují, že mnoho těchto adaptací mají i řasy a řada z nich i dnes roste na souši, například na vlhkých skalách. Dále byla pro přechod rostlin na souš důležitá mykorhizní symbióza, která jim umožňuje interagovat s houbami a získávat tak efektivněji vodu a živiny. Hlavní změna zřejmě souvisí s životním cyklem. Rozmnožovacím útvarem řas je zygota, což je buňka, která vzniká splynutím pohlavních buněk. Ta se obalí pevnou schránkou a přečká třeba zimu či vyschnutí.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Rostliny mají evoluční novinku, která spočívá v tom, že se zygota místo opouzdření mnohokrát rozdělí a vznikne pletivo výtrusnice (ta je v nejjednodušší v podobě štětu a tobolky u mechů), v níž se pak vytvoří výtrusy. Ty se opouzdří a mohou se šířit větrem, čímž se zvyšuje reprodukční potenciál. Celé tělo rostliny v podstatě vzniklo odvozením z procesu tvorby výtrusnice - listy jsou jen sterilní výtrusnice. Takže hlavní hnací silou evoluce rostlin na souši je snaha vytvořit větší množství rozmnožovacích útvarů a z podstaty suchozemského prostředí bylo výhodné je šířit větrem, což stimulovalo růst výtrusnice do výšky. Jak se výtrusnice zvětšovala, odvodily se z ní listy atd...

Další zajímavé informace najdete v našem starším článku.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!