Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Co vše se muselo u rostlin vyvinout při přechodu na souš?

Věda

  5:46
Na otázku odpověděl Mgr. Stanislav Vosolsobě, Ph.D., z katedry experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty UK.

Takto mohla vypadat primitivní cévnatá rostlina Cooksonia. Model z Evolution House v Královské botanické zahradě. foto: Drew Avery, úpravy Jan Kolář, licence CC BY 2.0.

Co vše se muselo u rostlin vyvinout při přechodu na souš?
Stanislav Vosolsobě: Zcela jistě se musela vyvinout schopnost odolávat vyschnutí a vyrovnávat se s vyššími dávkami ultrafialového záření, které je ve vodě pohlcováno.

Současné objevy ale ukazují, že mnoho těchto adaptací mají i řasy a řada z nich i dnes roste na souši, například na vlhkých skalách. Dále byla pro přechod rostlin na souš důležitá mykorhizní symbióza, která jim umožňuje interagovat s houbami a získávat tak efektivněji vodu a živiny. Hlavní změna zřejmě souvisí s životním cyklem. Rozmnožovacím útvarem řas je zygota, což je buňka, která vzniká splynutím pohlavních buněk. Ta se obalí pevnou schránkou a přečká třeba zimu či vyschnutí.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Rostliny mají evoluční novinku, která spočívá v tom, že se zygota místo opouzdření mnohokrát rozdělí a vznikne pletivo výtrusnice (ta je v nejjednodušší v podobě štětu a tobolky u mechů), v níž se pak vytvoří výtrusy. Ty se opouzdří a mohou se šířit větrem, čímž se zvyšuje reprodukční potenciál. Celé tělo rostliny v podstatě vzniklo odvozením z procesu tvorby výtrusnice - listy jsou jen sterilní výtrusnice. Takže hlavní hnací silou evoluce rostlin na souši je snaha vytvořit větší množství rozmnožovacích útvarů a z podstaty suchozemského prostředí bylo výhodné je šířit větrem, což stimulovalo růst výtrusnice do výšky. Jak se výtrusnice zvětšovala, odvodily se z ní listy atd...

Další zajímavé informace najdete v našem starším článku.

Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Zahradník/údržbář budov

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha