Sobota 19. září 2020svátek má Zita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Dozraje ovoce v plastovém pytlíku rychleji?

Banány | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banány | foto: Shutterstock

Ovoce v plastovém sáčku prý dozraje rychleji. Je to pravda? A co je příčinou? U některých druhů ovoce to skutečně funguje. Jejich dozrávání urychluje jeden zvláštní plynný hormon. Na otázku odpovídá Mgr. Jan Kolář, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty UK.

Nejen živočichové, ale i rostliny mají své hormony – tedy látky, které regulují různé fyziologické a vývojové pochody, jsou účinné ve velmi nízkých koncentracích a mohou se šířit z orgánů, kde vznikají, do jiných částí těla. Jedním z rostlinných hormonů je ethylen. Tato jednoduchá sloučenina se vzorcem C2H4 má v molekule dva uhlíky spojené dvojnou vazbou. Za běžných teplot je ethylen plynný, což je u hormonů dosti neobvyklé.

Ethylen ovlivňuje celou řadu procesů. Způsobuje například tloustnutí stonků a zpomaluje jejich prodlužování. Účastní se odpovědí na stres a urychluje stárnutí i opad listů a květů. U mnoha rostlin podporuje růst přídatných (adventivních) kořenů, u ananasu a dalších druhů z čeledi bromeliovitých vyvolává kvetení.

Ethylen také urychluje zrání některých plodů. Takovým plodům říkáme klimakterické a vyznačují se tím, že se v nich před dozráním prudce zvýší tvorba ethylenu a dýchání. Vznikající ethylen stimuluje různé pochody spojené se zráním – změnu barvy, měknutí, sládnutí a podobně. Navíc podporuje svou vlastní produkci, takže buňky vyrábějí čím dál víc ethylenu. Nakonec se však tvorba hormonu zpomalí a plod uzraje.

Rajčata - ilustrační foto

Když dáte ovoce do neprodyšného plastového sáčku, nemůže vznikající ethylen unikat do vzduchu. Hromadí se v tedy plodu a urychluje jeho zrání. Ve velkém se ethylen používá pro dozrávání banánů. Banány se sklízejí a přepravují ještě zelené, aby se nezkazily během transportu z tropů do často velmi vzdálených zemí. Teprve krátce před prodejem se nechávají dozrát ve speciálních skladech, kde se do vzduchu přidává ethylen.

Kromě banánů řídí ethylen také dozrávání rajčat, jablek nebo většiny druhů peckovin. Některé jiné plody – například vinná réva, citrusy nebo jahody ho ovšem nepotřebují. Jejich zrání tedy zabalením do plastového sáčku nezrychlíte.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!