Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Existuje nějaká látka, která se dá po uhašení vodou opět zapálit?

Věda

  5:45
Pokud vezmeme hoření jako proces reakce s kyslíkem, vždy záleží na řadě parametrů. Primárně v podstatě pokaždé potřebujeme palivo (to co hoří) a oxidovadlo (obvykle kyslík, ať ze vzduchu nebo se nám někde uvolňuje, popř. nějaké oxidační činidlo). Na otázku odpověděl RNDr. Petr Šmejkal, Ph.D., z katedra učitelství a didaktiky chemie Přírodovědecké fakulty UK.
Oheň (ilustrační foto)

Oheň (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pokud se všechno palivo nespotřebuje, můžeme jej (po uhašení) pak znovu zapálit. To platí i pro dřevo, ale musí být suché. Když je po uhašení vodou mokré, nejde zapálit ne proto, že dřevo nehoří, ale proto, že je tam voda. Ta má vysoké výparné teplo a jak se snažíme dřevo zapálit, odpařujeme vodu, ale dřevo hořet nezačne, neboť teplota pro iniciaci hoření není dostatečná.

Když budeme mít ale vysokou teplotu plamene a třeba i atmosféru obohacenou kyslíkem, voda se odpaří rychleji a vše i rychleji chytne a začne hořet.

Tedy, ve většině případů, každou látku, která je palivem, lze po uhašení zase zapálit, pokud tomu nebude něco bránit, např. přítomnost jiné látky (např. vody) s vysokým výparným teplem, nedostatek kyslíku (oxidovadla), nedostatečná iniciace (např. teplota) apod.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Autor:

Pronájem bytu 3+1 88 m2
Pronájem bytu 3+1 88 m2

tř. T. G. Masaryka, Frýdek-Místek - Frýdek
11 500 Kč/měsíc