Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Jak se jmenuje a kde roste nejohroženější endemit jeřábu u nás?

Jeřáb mišpulka (Sorbus chamaemespilus) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeřáb mišpulka (Sorbus chamaemespilus) | foto: Shutterstock

Jeřáby (Sorbus) jsou jednou z nejkomplikovanějších skupin našich stromů. V pozadí jejich evoluce stojí dva zásadní mechanismy – hybridizace a polyploidie –, díky nimž se tvoří velké množství unikátních linií. Na otázku odpověděl Mgr. Tomáš Urfus, Ph.D., z katedry botaniky Přírodovědecké fakulty UK.

Ty jsou dále izolovány prostřednictvím nepohlavního rozmnožování, které však využívá semena (apomixie). Plně apomiktické linie jsou rozlišovány na druhové úrovni a zejm. na území střední a západní Evropy tvoří druhy (tzv. mikrospecie) se skutečně lokálním rozšířením (tzv. stenoendemity).

Jeřáb muk (Sorbus aria)

Jeřáb muk (Sorbus aria)

Pokud bychom pátrali např. po nejohroženějším endemickém druhu našeho území, narazíme na zásadní komplikaci. Apomiktické linie/druhy jeřábů jsou totiž tvořeny jediným genotypem. Teoreticky tedy není z pohledu zachování jejich genofondu žádný rozdíl mezi jedním a tisíci jedinci.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Kdybychom k problému přistoupili jen s ohledem na počet jedinců, pak by byl „vítězem“ jeřáb bezdězský (Sorbus pauca) s pouze 14 známými jedinci. Avšak v např. Podyjí lze narazit na tzv. singulární typy apomiktických jeřábů, které jsou tvořeny je jedním či dvěma stromy.

Kvantita však zdaleka nevypovídá o všem, což lze názorně ilustrovat endemitem české strany Krkonoš jeřábem sudetským (Sorbus sudetica). Jeřáb sudetský vznikl hybridizací dvou druhů jeřábů, jeřábu muku (S. aria) a j. mišpulky (S. chamaemespilus), které se však v současnosti v Krkonoších nevyskytují. S jeřábem mukem se lze setkat nejblíže v Bavorsku nebo v Podyjí a jeřáb mišpulka je ještě vzdálenější (Západní Karpaty a Alpy).

Jeřáb sudetský je tedy nejen endemitem, ale i jakousi vzpomínku na doby, kdy se tyto dva druhy u nás setkaly. Jelikož se na rozdíl od rodičovských druhů jedná o apomikta, představuje jeho genom doslova konzervu pravděpodobně z časů přelomu doby ledové a poledové.

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Turisté se fotí na Velké čínské zdi. V Číně probíhají oslavy Zlatého týdne. (6.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Gabriela Koukalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Mazda 6 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....