Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Jak vznikne boule na hlavě?

Věda

  6:16
Otázka: Jak vzniká boule, když se udeříme do hlavy? Odpověděl profesor František Vyskočil z katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK.

Jak vznikne boule na hlavě? foto: Shutterstock

Boule vzniká nejčastěji na hlavě, kde je nad plochou lebeční kostí tenká kůže. Podobné úrazy vedou v kůži nad měkkými částmi těla ke krevnímu výronu neboli hematomu (modřině), většinou bez vzniku boule.

V podkoží na hlavě je poměrně bohatá síť krevních vlásečnic přivádějících z tepének živiny a kyslík, které ústí do odvodných žilek. Žilami se odvádějí odpadní látky a oxid uhličitý. Bohaté prokrvení kůže hlavy způsobuje, že i drobná otevřená poranění značně krvácejí. Když je ale kůže nepoškozená, náraz může poranit nebo poškodit krevní a mízní kapiláry pod pokožkou.

Krevní kapiláry jsou po odstupu z tepének pod slabým tlakem nutným právě pro filtraci plazmy s živinami a kyslíkem do tkání. Proto z poškozených kapilár může pod tlakem vytékat buď přímo krev, nebo jen světlá krevní plazma, když jsou cévy poškozeny jen mírně a krvinky neunikají. Ale skoro vždy jsou poškozeny křehčímízní kapiláry, které nepozorovaně protkávají celé naše tělo a mají za úkol průběžně odvádět zmezibuněčného prostoru přebytečnou tekutinu a nakonec ji dopravit do krevního řečiště.

Pod místem úderu se tedy hromadí směs mezibuněčné tekutiny, kožního vaziva a krevních bílkovin, které se začínají srážet. Vzniká nerozpustná, postupně tvrdnoucí fibrinová a vazivová hmota. Boule se pak po několika dnech bez následků vstřebá.

Někdy i trochu cestuje a může měnit barvu. Je-li náplň bez krvinek, je boulička téměř bílá (u černoušků černá). Ale sraženina s červenými krvinkami mění barvu podobně jako modřina. Krevní barvivo hemoglobin se rozpadá na zelený biliverdin, který je redukován na žlutý bilirubin, podobně jako na podzim žloutnou listy stromů.

ČTĚTE TAKÉ:

Když jako první pomoc hned přiložíme ledový obklad, stáhnou se drobné kruhové svaly kolem tepének, zastaví se téměř okamžitě přítok krve do poškozené oblasti a boule se nenaleje nebo je menší. Rozhodně bouli nezatlačujeme, tím můžeme průběh spíš zhoršit (zvětší se plocha pod boulí) nebo vyvoláme zánětlivou reakci. Silné ochlazení pomáhá i proti vzniku puchýřů při drobných domácích popáleninách.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...