Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: K čemu jsou viry užitečné? Pomáhají nějak v lékařství?

Vir (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vir (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Ačkoliv se to možná někomu na první pohled nezdá, viry určitě užitečné jsou. Na jedné straně nám sice některé viry způsobují onemocnění, ale na straně druhé je lidé mohou využít ke svému prospěchu. Na otázku odpověděl Mgr. Petr Vaculík z Chemické sekce Přírodovědecké fakulty UK.

Asi nejznámějším možným využitím virů v oblasti medicíny je genová terapie, jež je zatím stále ve vývoji. Při genové terapii vnášíme prostřednictvím virů do buňky gen, který jí chybí. Např. u hemofiliků, tedy lidí trpících poruchou srážlivosti krve, jež se projevuje chorobným krvácením, vnášíme gen, který kóduje protein podílející se na krevní srážlivosti.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

alt: Vědcům z americké dětské kliniky v Memphisu a z londýnské univerzity se v loňském roce údajně podařil průlom v léčbě hemofilie, poruchy srážlivosti krve. Vědci využili nový virový

Vědcům z americké dětské kliniky v Memphisu a z londýnské univerzity se v loňském roce údajně podařil průlom v léčbě hemofilie, poruchy srážlivosti krve. Vědci využili nový virový

Pro vnášení genů se používají viry, které jsou schopny začlenit svůj genetický materiál do genomu hostitele - např. adenoviry. Ty byly původně izolovány ze sliznice dýchacích cest člověka. Adenoviry vyvolávají například onemocnění dýchacích cest, konjunktivitidy, záněty střevní sliznice.

Dalším využitím virů v medicíně je samozřejmě příprava vakcín - například vakcína proti hepatitidě A obsahuje neinfekční virus hepatitidy A. Jeden typ hmyzího viru (bakulovirus) se také používá pro tvorbu proteinů. Na základě tohoto bakulovirového systému se připravují například proteiny, které jsou součástí vakcíny Cervarix (vakcína proti rakovině děložního čípku).

alt: Cervarix je vakcína proti lidskému papillomaviru typu 16 a 18 – obsahuje proteinové obaly virů. Cervarix je vakcína proti rakovině děložního čípku.

Cervarix je vakcína proti lidskému papillomaviru typu 16 a 18 – obsahuje proteinové obaly virů. Cervarix je vakcína proti rakovině děložního čípku.

Dalším využitím virů je oblast nanotechnologie. Obecně můžeme říci, že využití virů pro „blaho“ člověka (když pomineme přípravu vakcín) je zatím spíše na experimentální úrovni (genová terapie, nanotechnologie a další).

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.