30. září 2017 6:35 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Kde v Česku máte největší šanci najít zkameněliny?

Ocasní štít trilobita rodu Dalmanitina z vrchu Děd u Berouna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ocasní štít trilobita rodu Dalmanitina z vrchu Děd u Berouna | foto: Lukáš Laibl.

Čechy jsou geologicky nesmírně pestrá oblast s množstvím lokalit, kde se dají nalézt zkamenělé pozůstatky vymřelých organizmů. Na otázku odpověděl Mgr. Lukáš Laibl, Ph.D. z Ústavi geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty UK a Národního muzea.

V Praze je například výborným místem Mušlovka (50°01´52,83˝ s. š., 14°19´59,410˝ v. d.). Tento opuštěný lom byl založen v silurských vápencích starých asi 420 miliónů let, které jsou bohaté na mořské zkameněliny. Můžete tu najít ramenonožce, hlavonožce, plže, mlže, trilobity a další živočichy. Lokalita je součástí Národní přírodní památky Dalejský profil. Proto je dovoleno sbírat fosilie pouze v suti.

Velmi zajímavé je okolí Zlatého koně u Koněprus (49°54´51,62˝ s. š., 14°04´01,28˝ v. d.). Ve spodním devonu (před zhruba 410 milióny let) se tato oblast nacházela v mělkých mořích jižní polokoule poblíž rovníku. Z bělavých koněpruských vápenců bylo do dnešní doby popsáno přes 500 druhů zkamenělin. Velmi hojné jsou zde lilijice a koráli, kteří tvořili v místních vodách útes, dále ramenonožci, mechovky, plži, trilobiti a jiné organizmy. Stejně jako na předchozí lokalitě je povolen pouze sběr v suti.

Lom Mušlovka u pražských Řeporyj

Severozápadně od Berouna se nachází zalesněný vrch Děd (49°57´45˝ s. š., 14°01´41˝ v. d.), na němž lze najít staré sběratelské jámy. Ty odkrývají křemence a pískovce ze svrchního ordoviku (před asi 460 milióny let) s četnými zbytky trilobitů nebo ramenonožců. Trilobiti jsou často rozpadlí na jednotlivé části, jako jsou hlavové nebo ocasní štíty. Jde o důsledek činnosti vln a mořských proudů v poměrně mělkém prostředí.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁSTUPCE HR MANAŽERA - OBLAST VZDĚLÁVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 42 000 Kč