Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Kolidují spolu protony a elektrony? A co se děje při kolizi s antičásticemi?

Teleport - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teleport - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

Elektrony občas s protony v jádrech kolidují – jedná se o tzv. elektronový záchyt, který patří spolu s alfa a beta rozpady mezi druhy jaderných přeměn. Na otázku odpověděl doc. RNDr. Jan Kotek, Ph.D., z katedry anorganické chemie Přírodovědecké fakulty UK.

Děje se tak nicméně pouze v případě vhodných radionuklidů. „Normální“ atomy jsou vůči elektronovému záchytu imunní, neb elektronové hladiny jsou kvantovány (viz rozdíl mezi Bohrovým a Rutherfordovým modelem atomu), tj. elektrony se na nich pohybují bez ztráty energie. Člověk si tedy může představit, že odstředivá síla vznikající pohybem elektronu je přesně v rovnováze s přitažlivou elektrostatickou silou k jádru.

Stran hmoty a antihmoty – při setkání částice a antičástice by měla zaniknout veškerá hmota, a zůstat pouze energie. To se děje, pokud se elektron potká s pozitronem (beta plus záření) – vzniknou dva fotony, a hmota zanikne. Při setkání elektronu s protonem vznikne neutron, tj. hmota nezmizí – proto principiálně nejsou proton a elektron antičásticemi.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!