Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Které druhy dubů neopadávají a jak dochází k výměně listů?

Jeden z našich vzácnějších dubů, dub cer (Quercus cerris). Roste v jižní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z našich vzácnějších dubů, dub cer (Quercus cerris). Roste v jižní... | foto: Prirodovedci.cz

Neopadavé jsou mnohé druhy dubů rostoucí v subtropických nebo středozemských podmínkách. Na otázku odpověděl doc. RNDr. Lubomír Hrouda, CSc., z katedra botaniky Přírodovědecké fakulty UK.

Obvykle se též označují jako tvrdolisté, protože mají tuhé listy, aby se bránily okusu býložravci. Typické jsou třeba dub cesmínový (Quercus ilex), dub kermesový (Quercus coccifera) nebo asi nejznámější dub korkový (Quercus suber), jenž se vyskytuje od Portugalska po Provence.

S výměnou listů je to u všech vždyzelených dřevin tak, že je víceméně trvalá nebo trvale periodická. Ve vlhkých tropech, kde je celý rok stejné počasí, se obvykle nové listy tvoří a staré odumírají průběžně.

V těch oblastech subtropů, kde jsou silné monzunové větry (a díky nim se střídají období deště a sucha), se vyskytují takzvané poloopadavé dřeviny. V suchém a teplém období rostlina v horních patrech opadává, aby se zabránilo velkému výparu vody. Listy tam raší opět až s příchodem monzunových dešťů.

U středozemských dubů je poměrně velký přesah mezi vyrašením nových a odumřením starých listů, takže jejich výměna je vcelku nenápadná.

Toto přetrvávání listů zůstalo i některým našim opadavým druhům – listy sice uschnou, ale většina stromů si alespoň nějaké ponechává přes zimu, jakkoliv to nemá praktický význam. Mnohem více je tato vlastnost vytvořena u dubu zimního (Quercus petraea), který díky tomu získal i své jméno. Zato dub letní opadává téměř celý na podzim.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...