Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Opravdu vznikl člověk z opice?

Gorila (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorila (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Předpoklad, že člověk „vznikl z opice“ ve smyslu „z některého dnešního druhu opice“, je mylný. Spíše je třeba použít výstižnější „člověk je jednou z opic, které vznikly ze společných předků“. Na otázku odpověděl Mgr. Roman Šolc, Ph.D., z katedry antropologie a genetiky člověka Přírodovědecké fakulty UK.

Pro ilustraci by bylo možné použít představu času jako cesty, po níž kráčí populace společných předků dnešních orangutanů, goril, šimpanzů a lidí. Tito předci nejsou dnešní orangutani, gorily, šimpanzi, ani lidé, je to zcela jiný druh, který ale má obecně charakteristické znaky lidoopů. A jak tito předci jdou po cestě (tedy blíží se v čase k současnosti), oddělí se na jednom rozcestí část populace od zbytku.

Tato část jde dále svou vlastní cestou, v čase se evolučně proměňuje, a když dojde do současnosti, jsou to dnešní orangutani. Původní populace pokračuje v chůzi a sama se také mění, i když jinak, než ta oddělená (pra-orangutaní). A na nějakém dalším rozcestí se opět jiná skupinka oddělí, pokračuje jinudy, přetváří se, až z ní vzniknou dnešní gorily.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Původní skupina kráčí dál a mění se, až dojde na další rozcestí (to jsme zhruba v době před 6 - 8 miliony let), kde se rozdělí na dvě poloviny, které se rozejdou. Z jedné poloviny se vyvinou dnešní šimpanzi a z druhé dnešní lidé. Celá cesta samozřejmě není takhle jednoduchá – mohli bychom zde najít mnoho dalších rozcestí a také mnoho slepých uliček (tedy druhů, které vznikly oddělením od své mateřské populace, a následně vymřely).

Každopádně je důležité si uvědomovat, že člověk se nevyvinul ze současných druhů opic, nýbrž se spolu s ostatními dnešními opicemi postupně vyvíjel ze společného předka (resp. společných předků). A tito společní předci, tj. ti, kteří přicházeli k oněm imaginárním rozcestím, nebyly dnes žijící druhy opic. Vypadaly jinak než současný člověk nebo šimpanz anebo gorila. Ti všichni - člověk stejně jako šimpanz a stejně jako gorila - se z těchto předků postupně vyvinuli evolucí.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!