Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Ovlivňuje manželství délku života?

V autě - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V autě - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Může vstup do manželského svazku prodloužit život? Podle statistických údajů ano – a docela výrazně. Demografové i další odborníci se snaží poodhalit důvody, proč tomu tak je. Na otázku odpověděla RNDr. Klára Hulíková Tesárková, Ph.D. z katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty UK.

Demografická data dlouhodobě ukazují, že lidé v manželství žijí v průměru déle než jejich svobodní vrstevníci. Rozdíl má dokonce tendenci se v delším časovém horizontu zvětšovat.

Stále však není vyřešena otázka, jaké jsou příčiny tohoto rozdílu. Obecně se zmiňují dva protichůdné důvody – selektivní a protektivní. Selektivní spočívá v tom, že do manželství vstupuje především zdravější část populace. Protektivní pak zmiňuje příznivé působení soužití v manželství na zdraví, respektive život člověka.

Výzkumy ukázaly, že rozdíl v očekávané délce života mezi lidmi, kteří zůstali svobodní, a ženatými/vdanými je větší než mezi rozvedenými či ovdovělými a ženatými/vdanými. Údaje pro Českou republiku najdete například ve studii Pechholdová a Šamanová 2013: Mortality by marital status in a rapidly changing society: Evidence from the Czech Republic.

Podle ní byla v roce 2010 průměrná délka života osob, které nikdy nevstoupily do manželství, v porovnání se ženatými/vdanými kratší asi o 9,6 roku u mužů a 7,7 roku u žen. (Uvažována je průměrná délka života třicetiletých, aby se eliminoval vliv úmrtnosti dětí, která pochopitelně s rodinným stavem nesouvisí.)

Rozvedení muži umírali v průměru o 7,7 roku dříve než ženatí a rozvedené ženy o 5,0 roku dříve než vdané. Průměrná délka života ovdovělých mužů pak byla o 5,7 roku kratší než ženatých; u žen byl tento rozdíl asi 4,7 roku. Je však třeba dodat, že v posledních desetiletích výrazně narůstá podíl takzvaných nesezdaných partnerství – tedy osob, které žijí s partnerem nebo partnerkou ve společné domácnosti, ale neuzavírají manželství.

Neřešená ponorková nemoc vede k rozchodu, říká expert na vztahy.

V tomto typu svazku lze pochopitelně přepokládat působení obdobných faktorů ovlivňujících život a zdraví jako u klasického manželství. Dostupná data nám však nyní neumožňují provádět detailní analýzy úmrtnosti i pro lidi žijící v nesezdaném partnerství.

Oblast analýzy úmrtnosti je daleko širší, než by se na první pohled mohlo zdát. Rozdíly v průměrné délce života se totiž objevují v závislosti nejen na rodinném stavu, ale také na vzdělání, povolání, socioekonomickém zázemí a řadě dalších charakteristik. Navíc se tyto rozdíly liší u různých příčin smrti nebo v různých regionech či státech světa. Mnoho významných faktorů úmrtnosti dosud čeká na své objevení, doložení nebo hlubší prozkoumání.

Zeptejte se vědců:

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby
Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby

Rozmazlujte své děťátko jemnou masáží. K jeho hýčkání vám pomůže balíček péče o ty nejmenší od Nivea Baby. Vyhrajte ho právě vy.