Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Proč je pro vývoj spermií nutná nižší něž tělesná teplota

Spermie a vajíčko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spermie a vajíčko | foto: Shutterstock

Důvodů, proč spermie potřebují pro správnou funkci nižší teplotu, je několik. Jsou rovněž všeobecně platné, jedná se tedy o jev, který není specifický pouze u člověka, ale platí i u všech dalších živočichů. Na otázku odpověděla RNDr. Kateřina Hortová, Ph.D., Katedra zoologie Přírodovědecké fakulty UK.

Nejen spermie, ale i hlavně celý proces tvorby spermií ze zárodečných pohlavních buněk, kterému se říká spermatogeneze, potřebuje pro svůj průběh nižší teplotu. Přesněji řečeno teplotu o 1,5 – 2 stupně nižší než je teplota tělesná. Proto jsou varlata i nadvarlata sestoupena vně těla. Teplota má negativní vliv nejen na počet spermií, ale i na jejich tvar (morfologii) a pohyblivost (motilitu).

Evoluční teorie poskytuje názor, že suchozemští savci, kteří původně žili na stromech, a jejich pohyb zahrnoval či stále zahrnuje časté seskoky, mají varlata sestouplá, tudíž se jedná o evoluční adaptaci, která mohla předcházet molekulárním změnám, jež z toho vycházejí.

Naopak druhá teorie říká, že ty druhy, které mají varlata nesestoupena, mají evolučně nižší tělesnou teplotu, tudíž není důvod pro správný vývoj spermatogeneze teplotu ještě snižovat sestoupením varlat a varlata jsou ponechána uvnitř těla. Nicméně, u člověka vedou nesestoupená varlata (tzn. kryptorchismus) k neplodnosti.

Zde odborný výklad: Jedním z důvodů je snížená produkce hormonu inhibinu Sertoliho buňkami varlete, která vede k nárůstu produkce folikulostimulačního hormonu FSH z předního laloku hypofýzy. Nekontrolovaný nárůst FSH vede k sebeochraně Sertoliho buněk proti jeho nárůstu pomocí snížení receptorů pro FSH, to má za následek snížení produkce testosteronu a následně pokles spermatogeneze tzn. tvorby spermií.

Spermie. Ilustrační foto.

Další důvod je zřejmě v citlivosti teplotních receptorů spermatogenních buněk, kdy nárůst teploty vede k zastavení mitózy a neschopnosti kondenzace DNA. Rovněž stádia pachytenních spermatocytu a časných spermatid jsou extrémně náchylná na tepelné poškození opět díky nastavení termoreceptorů (heat shock proteinům hsp 70 a hsp 90) a již během 6 hodin od teplotního stresu dochází k autodestrukci (podobné apoptóze) těchto spermatogenních stádií.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem #otazkaprovedce.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.