Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Proč má kočka na fotkách s bleskem tyrkysové oči?

Kočka vyfotografovaná s bleskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kočka vyfotografovaná s bleskem. | foto: Anna Hladíková

Lidé mají červené oči na fotografiích kvůli tomu, že se světlo blesku odrazí od bohatě prokrvené cévnatky – jedné z vrstev ve stěně oční koule. Na otázku odpověděl Mgr. Petr Telenský, Ph.D., z Katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK.

Efekt se nejsilněji projevuje při mírném osvětlení, neboť tehdy je nejvíce otevřena oční zornička. Fotografický blesk je přitom příliš rychlý, než aby na něj zornička dokázala zareagovat zúžením.

Záleží i na zbarvení očního pozadí. Červené oči jsou zpravidla výraznější u lidí se světlou pokožkou a světlýma očima. Ti totiž často mají méně pigmentu nejen v pokožce a v duhovce, ale také na očním pozadí.

Odlišné zbarvení očí šelem může být způsobeno odrazovou vrstvou, která u lidí chybí a která šelmám zlepšuje kvalitu vidění ve zhoršených světelných podmínkách. Vrstva se nazývá tapetum lucidum. Nachází se přímo za sítnicí a její funkcí je odrážet světlo zpět k sítnici. Barva očí je na snímcích těchto zvířat jiná proto, že se blesk odrazí od tapeta, a nikoli od cévnatky.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!