6. května 2017 6:33 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Proč má kočka na fotkách s bleskem tyrkysové oči?

Kočka vyfotografovaná s bleskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kočka vyfotografovaná s bleskem. | foto: Anna Hladíková

Lidé mají červené oči na fotografiích kvůli tomu, že se světlo blesku odrazí od bohatě prokrvené cévnatky – jedné z vrstev ve stěně oční koule. Na otázku odpověděl Mgr. Petr Telenský, Ph.D., z Katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK.

Efekt se nejsilněji projevuje při mírném osvětlení, neboť tehdy je nejvíce otevřena oční zornička. Fotografický blesk je přitom příliš rychlý, než aby na něj zornička dokázala zareagovat zúžením.

Záleží i na zbarvení očního pozadí. Červené oči jsou zpravidla výraznější u lidí se světlou pokožkou a světlýma očima. Ti totiž často mají méně pigmentu nejen v pokožce a v duhovce, ale také na očním pozadí.

Odlišné zbarvení očí šelem může být způsobeno odrazovou vrstvou, která u lidí chybí a která šelmám zlepšuje kvalitu vidění ve zhoršených světelných podmínkách. Vrstva se nazývá tapetum lucidum. Nachází se přímo za sítnicí a její funkcí je odrážet světlo zpět k sítnici. Barva očí je na snímcích těchto zvířat jiná proto, že se blesk odrazí od tapeta, a nikoli od cévnatky.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.