Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
3. června 2017 6:08 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Proč večer víc fouká vítr?

Vítr (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítr (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Šárka Škorpíková nám napsala: „Když nocuji v české přírodě, je k večeru podezřele často celkem bezvětří. Ale kolem deváté, desáté večer se skoro vždy rozfouká vítr – jako naschvál, aby člověk neměl klidné spaní. Lze tento jev nějak obecněji vysvětlit, nebo je to jen souhra náhod?“ Otázku zodpověděl doktor Miloslav Müller, meteorolog působící na Přírodovědecké fakultě UK a v Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.

To, co popisujete, může být částečně způsobeno prostým faktem, že vítr vnímáme intenzivněji, když nás ruší od spánku. Zmíněný jev však má přinejmenším zčásti také fyzikální podstatu. Uplatňuje se hlavně při radiačním typu počasí – tedy „pěkném počasí“, které si obvykle k nocování v přírodě vybíráme.

V této situaci jsou povětrnostní podmínky ovlivňovány hlavně zářivými toky tepla a s nimi spojenými pohyby vzduchu – výstupnými a sestupnými. Nejvyšší rychlosti dosahuje vítr po poledni, kdy se zemský povrch silně ohřívá, což má za následek vertikální promíchávání vzduchu (mluvíme o takzvané termické konvekci).

Lehký teplý vzduch stoupá od země a je nahrazován chladnějším z výšky zhruba 1–2 km. Odtud si vzduch přináší vyšší rychlost horizontálního pohybu. Ve vrstvě blízko povrchu ho totiž brzdí tření, zatímco nad ní obvykle proudí rychleji. Jak konvekce k večeru slábne, vítr se utiší.

Kde se však bere případné zesílení větru ve večerních hodinách? Vysvětlením může být místní cirkulace v členitém terénu, konkrétně svahový vítr.

Během dne svahový vítr směřuje podél svahů vzhůru v důsledku ohřívání přilehlého vzduchu. V nočních hodinách naopak těžký chladný vzduch stéká do nižších poloh. Právě nástup noční fáze uvedeného cirkulačního systému by mohl způsobovat zmíněnou nepohodu.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...