Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Proč vlastně alkohol škodí?

Mladí lidé konzumují alkohol - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladí lidé konzumují alkohol - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Otázka: čím přesně je alkohol škodlivý? Je stejné množství alkoholu škodlivější, když ho vypiju v nápoji s nižším obsahem alkoholu, jako je pivo či víno, nebo v pár panácích tvrdého alkoholu? Na otázku odpovídá Markéta Martínková z katedry biochemie Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Víno obsahuje zhruba 11 až 13 objemových procent etylalkoholu, takže v půl litru vína zkonzumujete minimálně 55 ml čistého etylalkoholu. Pivo se liší v obsahu etylalkoholu podle toho, z jakého množství sladu je vyrobeno – desetistupňové pivo obsahuje přibližně čtyři objemová procenta etylalkoholu, takže v půl litru zkonzumujete 20 ml čistého etylalkoholu. 

Destiláty mají obsah alkoholu přes 20 objemových procent, například český absint má minimálně 45 objemových procent etylalkoholu. Při konzumaci „velkého panáka“ o objemu 0,05 l své tělo vystavíte cca 22 ml čistého etylalkoholu. Smrtelná dávka je zhruba jeden litr čistého etylalkoholu. Takové dávce se naštěstí při běžné konzumaci alkoholických nápojů nepřibližujeme. Nicméně škodlivé účinky etylalkoholu na náš organismus můžeme pozorovat už při relativně nízkých dávkách.

Etylalkohol působí na náš organismus škodlivě hned několika způsoby. Je toxický pro srdce a může vyvolat kardiomyopatii, vedoucí až k selhání srdce. Zároveň je tzv. hepatotoxický – nadměrná konzumace etylalkoholu vede k poškození jater.

Výrazně toxicky působí nadměrná dávka etylalkoholu také na mozkové buňky. Dále má naše tělo tendenci k hypoglykemii, tedy poklesu koncentrace krevního cukru (glukózy) v krvi, konzumujeme-li alkoholické nápoje nalačno nebo po sportovním výkonu.

V obou případech má totiž lidské tělo vyčerpanou zásobu glykogenu, tedy zásobního polysacharidu, který se zásadním způsobem podílí na udržování konstantní hladiny cukru v krvi. Jedinou možností, jak stále udržet konstantní hladinu glukózy v krvi i v tomto případě, je syntetizovat ji v játrech znova. Pokud jsou však játra zaměstnána odbouráváním alkoholu, už nemají kapacitu produkovat glukózu a vede to k hypoglykemii.

Alkoholové želé. Ilustrační foto.

Alkoholové želé. Ilustrační foto.

Dokonce se předpokládá, že stavy malátnosti a povznesené nálady po konzumaci alkoholu souvisejí do značné míry právě s lehkou hypoglykemií. Podobné stavy totiž popisují diabetici, kteří nemají správě určeny dávky inzulinu – a tímse také krátkodobě dostanou do obdobného hypoglykemického stavu.

Zásadním neblahým účinkem alkoholu na náš organismus je však odvodnění neboli dehydratace našeho těla. Diurézu (objem vyloučené moči) a tím i naši dehydrataci zvyšuje alkohol několika mechanismy. Podstatná je blokace produkce antidiuretického hormonu způsobená alkoholem; tento hormon pak nemůže působit v dostatečném množství na ledviny a ty pak ve zvýšené míře vylučují vodu, která v konečném důsledku v těle chybí.

Z tohoto pohledu považuji konzumaci destilátů za škodlivější než konzumaci vína a piva, i když celkové přijaté množství alkoholu bude stejné, protože v destilátech přijmeme na rozdíl od ostatních alkoholických nápojů velmi malé množství vody. Navíc za kratší dobu, takže efekt dehydratace organismu je daleko silnější.

Ještě jeden důvod podporuje závěr, že konzumace destilátů je škodlivější než konzumace vína a piva – víno obsahuje kromě alkoholu celou řadu antioxidačně působících látek (např. resveratrol, flavonoidy atd.), jejichž prospěšné účinky mohou při konzumaci malých množství nápoje převážit nad negativními vlivy alkoholu pro náš organismus. Stejně tak v pivu je zase zastoupena řada cenných vitaminů a minerálních látek, které jsou tělu prospěšné. Takové látky v destilátech nenajdeme.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

P. Sulc Je ale i prospesny !... 20:28 26.2.2015

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...