Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Sprchové gely mají různé barvy. Proč je pěna vždy bílá?

Mytí vlasů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mytí vlasů | foto: Shutterstock

Pěna vzniká jako směs plynu a kapaliny, kde je plyn v nadbytku. V našem případě je plynem vzduch (který je sám o sobě dost složitou směsí) a kapalinou voda smíchaná s šamponem či sprchovým gelem. Na otázku odpověděl RNDr. Pavel Teplý, Ph.D., Katedra učitelství a didaktiky chemie Přírodovědecké fakulty UK.

Ke vzniku pěny je nutná přítomnost šamponu nebo jiné povrchově aktivní látky, jež snižuje povrchové napětí vody. Tento jev představuje podstatu nejen pěnění, ale třeba i praní. To je ovšem na jiné povídání; vraťme se k původní otázce.

Když si na ruku vymačkáte trochu šamponu, jeho barvu bez problémů vidíte. Mohou za to přidaná barviva, přestože jejich množství je ve srovnání s ostatními ingrediencemi minimální.

Pokud ale k šamponu přidáte trochu vody a směs protřepete, vzniknou bubliny pěny. Pro ně je typické, že tenká vodní vrstva obaluje velké množství vzduchu. Tloušťka vrstvy se přitom zmenšuje s rostoucí velikostí bubliny.

Podstata celého problému tedy tkví ve zředění. Čím je koncentrace šampónu ve vodě nižší, tím méně je tam obsaženo barviva a tím méně je barva viditelná. Takže už jen samotné rozmíchání šamponu ve vodě stačí ke snížení intenzity barvy nebo k úplné ztrátě barevnosti. V bublinách je efekt navíc umocněn velmi tenkou vrstvou kapaliny – tak tenkou, že v ní není dostatek molekul barviva k obarvení bublin.

Ve skutečnosti je situace ještě o něco složitější, protože se zde uplatňuje také rozptyl a odraz světla, což v důsledku vede k bílé barvě bublin.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!