Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Zkamenělé dřevo, které obsahuje železo. Jak se tam dostalo?

Věda

  6:28
Nejprve si musíme ujasnit, jak vlastně může dřevo zkamenět. První variantou je, že se zachová pouze otisk původního dřeva v nějaké usazené hornině. Často tak fosilizují například otisky vnějšího povrchu stromovitých plavuní nebo výlitky jejich dutých kmenů. Na otázku odpověděl Mgr. Lukáš Laibl, Ph.D z Université de Lausanne.

Příčný řez zkamenělým kmenem nahosemenné rostliny *Forbesia* z období permu (mladší prvohory). Nález z pouště v Ománu, který můžete vidět v Chlupáčově muzeu historie Země na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Do sbírek muzea ho darovala P. Matysová foto: Petr Jan Juračka, Přírodovědecká fakulta UK

Další možností je zuhelnatění (karbonizace), které probíhá v prostředí bez přístupu kyslíku. Zuhelnatělé dřevo i jiné části rostlin můžeme najít třeba v okolí Kladna nebo v Praze v Hloubětíně.

Posledním způsobem fosilizace je takzvaná permineralizace. To je proces, při němž do dřeva pronikají anorganické látky z okolních hornin. Původní organický materiál je pak prosycen a zpevněn různými sloučeninami, jako je oxid křemičitý, uhličitan vápenatý a další.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Vaše zkamenělé dřevo bude vzhledem k velké hmotnosti nejspíš permineralizováno oxidem křemičitým. V takových případech mluvíme o silicifikovaném neboli zkřemenělém dřevě. Kvůli přítomnosti křemene má vysokou hustotu, proto jsou jeho jednotlivé kusy těžké. Zkřemenělé kmeny jsou hojné na mnoha místech České republiky – například v okolí Plzně, v Nové Pace a v Podkrušnohorské pánvi.

Železo, nebo přesněji jeho sloučeniny, se do dřeva dostanou společně s oxidem křemičitým. Ten nebývá stoprocentně čistý. Většinou obsahuje příměsi dalších prvků (železa, manganu, hliníku a podobně) či jejich oxidů i uzavřeniny (inkluze) plynů a kapalin. Tyto příměsi oxid křemičitý různě zabarvují.

Zkamenělý kmen stromu v národním parku Petrified Forest v USA.
Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...