Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zírání do černé díry. Vědci vyvinuli materiál černější než černá

Nejčernější materiál | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejčernější materiál | foto: Surrey NanoSystemsReprofoto

VELKÁ BRITÁNIE Všichni milovníci černé barvy, od avantgardních umělců po fanoušky metalu, puritány a epigony Coco Chanel, by měli zbystřit. Vědci totiž vyvinuli nový materiál z nanovláken, který je černější než černá, a tudíž by mohl být právem prohlášen nejtmavějším materiálem světa.

Vantablack, jak se technologie jmenuje, byla stvořena v britské laboratoři Surrey NanoSystems. Tento takřka "mimozemský materiál" pohlcuje všechno až na 0,035 procent světla. Samotné pozorování materiálu, utkaného z nanovláken 10 000krát tenčích než lidský vlas, je úžasný zážitek. Je totiž tak černý, že si lidské oko nedokáže vysvětlit, na co se to vlastně dívá. Tvar i kontury se ztrácí. Výsledný dojem je tak zírání do bezedné temné propasti.

Cosi černého

Kdyby se Vantablack použil na ušití klasických "malých černých" šatů od Coco Chanel, výstup by byl dost bizarní. Hlava a ruce by totiž vypadaly jakože se vznáší nad černým otvorem.

Surrey NanoSystems materiál z nanovláken "pěstuje" na hliníkových foliích. Ty mohou být různě pomačkány a zřaseny, ovšem jejich části překryté superčernou látkou Vantablack vrstevnatost v sobě pohltí. A výsledkem je opět pohled na amorfní černou prázdnotu. Technický ředitel firmy Ben Jensen tento jev popisuje pro list The Independent: "Předpokládáte, že uvidíte všechny nerovnosti zmačkané hliníkové folie...jenže ono je to černé jak nějaká díra, jakoby tam nic nebylo. Vypadá to velmi zvláštně."

Ušití "malých černých" z Vantablacku Jensen nedoporučuje. V první řadě výrobní náklady by byly opravdu vysoké, neboť výroba materiálu je finančně náročná. Kolik stojí, však odtajnit nemohl. To není ovšem ten největší problém: "Kdyby se z Vantablacku ušilo oblečení, ztratili byste všechny vlastnosti šatů. Lidé odění do Vantablacku by vypadali jako něco divně černého."

Praktické využití superčerného materiálu vidí vědci především u kalibračních kamer, používaných k fotografování nejstarších vesmírných objektů. Snímky se pořizují zamířením kamery do nejčernějšího možného prostředí.

Černá díra

Stephan Westland, profesor z univerzity v Leedsu, zabývající se barevností a technikou, uvádí, že tradiční černá jak ji známe, je barvou světelného spektra a vědci ji nyní pousouvají mimo tento svět.

"Mnoho lidí si myslí, že černá je pouze absencí světla. S tím ovšem nesouhlasím, pokud se tedy ovšem nedívéme do černé díry. Nikdo na světě totiž neviděl nic, co by nemělo vůbec žádné světlo," uvedl Westland a dodává: "S těmito novými materiály se dostáváme nejblíže k podobě černých děr."

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.