Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
16. července 2014 6:15 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zírání do černé díry. Vědci vyvinuli materiál černější než černá

Nejčernější materiál | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejčernější materiál | foto: Surrey NanoSystemsReprofoto

VELKÁ BRITÁNIE Všichni milovníci černé barvy, od avantgardních umělců po fanoušky metalu, puritány a epigony Coco Chanel, by měli zbystřit. Vědci totiž vyvinuli nový materiál z nanovláken, který je černější než černá, a tudíž by mohl být právem prohlášen nejtmavějším materiálem světa.

Vantablack, jak se technologie jmenuje, byla stvořena v britské laboratoři Surrey NanoSystems. Tento takřka "mimozemský materiál" pohlcuje všechno až na 0,035 procent světla. Samotné pozorování materiálu, utkaného z nanovláken 10 000krát tenčích než lidský vlas, je úžasný zážitek. Je totiž tak černý, že si lidské oko nedokáže vysvětlit, na co se to vlastně dívá. Tvar i kontury se ztrácí. Výsledný dojem je tak zírání do bezedné temné propasti.

Cosi černého

Kdyby se Vantablack použil na ušití klasických "malých černých" šatů od Coco Chanel, výstup by byl dost bizarní. Hlava a ruce by totiž vypadaly jakože se vznáší nad černým otvorem.

Surrey NanoSystems materiál z nanovláken "pěstuje" na hliníkových foliích. Ty mohou být různě pomačkány a zřaseny, ovšem jejich části překryté superčernou látkou Vantablack vrstevnatost v sobě pohltí. A výsledkem je opět pohled na amorfní černou prázdnotu. Technický ředitel firmy Ben Jensen tento jev popisuje pro list The Independent: "Předpokládáte, že uvidíte všechny nerovnosti zmačkané hliníkové folie...jenže ono je to černé jak nějaká díra, jakoby tam nic nebylo. Vypadá to velmi zvláštně."

Ušití "malých černých" z Vantablacku Jensen nedoporučuje. V první řadě výrobní náklady by byly opravdu vysoké, neboť výroba materiálu je finančně náročná. Kolik stojí, však odtajnit nemohl. To není ovšem ten největší problém: "Kdyby se z Vantablacku ušilo oblečení, ztratili byste všechny vlastnosti šatů. Lidé odění do Vantablacku by vypadali jako něco divně černého."

Praktické využití superčerného materiálu vidí vědci především u kalibračních kamer, používaných k fotografování nejstarších vesmírných objektů. Snímky se pořizují zamířením kamery do nejčernějšího možného prostředí.

Černá díra

Stephan Westland, profesor z univerzity v Leedsu, zabývající se barevností a technikou, uvádí, že tradiční černá jak ji známe, je barvou světelného spektra a vědci ji nyní pousouvají mimo tento svět.

"Mnoho lidí si myslí, že černá je pouze absencí světla. S tím ovšem nesouhlasím, pokud se tedy ovšem nedívéme do černé díry. Nikdo na světě totiž neviděl nic, co by nemělo vůbec žádné světlo," uvedl Westland a dodává: "S těmito novými materiály se dostáváme nejblíže k podobě černých děr."

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.