Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Získat víza pro lektory? Sisyfovská práce

Cizinec (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cizinec (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Lidé mají bilingvní školy v oblibě. Jejich provozovatelé se však potýkají s byrokratickými překážkami, které jim nastražuje stát.

Základní škola Klas funguje ve východních Čechách už pátým rokem. O žáky nemá nouzi. Tamní školáci totiž mají výhodu oproti těm z běžných škol: od první třídy mají část předmětů v angličtině, takže jazyk dobře ovládají.

Předměty v cizí řeči vyučují cizinci. Právě kvůli snahám vedení školy zajistit dětem zahraniční pedagogy je ale nyní fungování školy v ohrožení.

Když začátkem roku žádala šéfka školy o vízum pro novou pedagožku z Filipín, vůbec netušila, že dohadování s úřady potrvá dlouhé měsíce. Od ledna totiž převzalo agendu dlouhodobých víz od cizinecké policie ministerstvo vnitra.

Vyřizování žádostí tak nabralo skluz. „Vždy jsme měli rozhodnutí během měsíce, teď jsme čekali tři čtvrtě roku,“ říká Klára Svobodová z vedení školy. Rozhodnutí přišlo až se začátkem školního roku. A navíc bylo zamítavé.

ČTĚTE TAKÉ:

Jako důvod úředníci uvedli, že Filipínka nedoložila pracovní povolení. Dlouhé roky přitom úřady dokument od učitelů nevyžadovaly, zákon pro ně totiž stanovuje výjimku. Problém ale je, že takový výklad normy ctila cizinecká policie, ne už ale ministerští úředníci.

Podle těch se výjimka vztahuje jen na pedagogy, kteří fungují při vysokých školách nebo výzkumných ústavech, nikoli na učitele nižších stupňů.

Náhlá změna dostala školu do potíží. Učitelku potřebuje hned, vyřídit pracovní povolení ale zabere měsíce. „Rozhodnutí přišlo pozdě, nemohli jsme si připravit záložní plán,“ stěžuje si Svobodová, která musela místo narychlo obsadit lektorem bez potřebné kvalifikace.

Školy mohou přijít o dotace

Situace je o to vážnější, že se netýká jediného učitele. Na prodloužení pobytu čeká desítka dalších. Místo vyřízení žádostí se na zařízení snesla série kontrol a řízení o vízech bylo v řadě případů pozastaveno. Paradoxně teď může škola „zaplatit“ za to, že byla nucena zaměstnat záskok bez kvalifikace.

„Můžeme přijít o dotace, což se rovná zavření školy i školky,“ bojí se Svobodová. Škola dosáhla alespoň jednoho vítězství. Do věci se vložilo ministerstvo školství, které potvrdilo, že lektorky vyučující na základní škole pracovní povolení dodávat nemusí.

„Zákon se vztahuje i na cizince, kteří působí jako učitel nebo vychovatel ve škole či školském zařízení,“ uvádí právnička Věra Krügerová z ministerstva školství. Ministerstvo vnitra odmítá, že by vyžadováním nadbytečného lejstra pochybilo. „Stanovisko ministerstva školství jsme vyžadovali opakovaně a vždy s jiným výsledkem,“ vysvětluje Petra Schneiderová z tiskového odboru.

„Posuzujeme jednotlivé případy, setkáváme se totiž s tím, že je pedagogickou činností zastírán jiný druh práce,“ dodává. U kantorů školy Klas zatím úřad nápravu nesjednal. „Máme obavy, aby nezamítli i ostatní žádosti,“ říká Svobodová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...