9. června 2006 13:24 Lidovky.cz > Relax > Věda

Život měl rychlý start

Zvlněnou strukturu tohoto stromatolitu vytvořily mikroorganismy před třemi miliardamy let | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvlněnou strukturu tohoto stromatolitu vytvořily mikroorganismy před třemi miliardamy let | foto: Nature.comReprofoto

PRAHA Skály v západoaustralské planině dokazují, že život byl už krátce po objevení prvních mikroorganismů velmi rozmanitý. Podobně rychle se mohl život rozvíjet i na jiných planetách. Třeba na Marsu.

První živé organismy se na naší planetě objevily někdy před 3,8 miliardy let. Šlo o jednoduché bakterie využívající energii slunce. O jejich existenci víme díky tomu, že se dochovaly zbytky uhlovodíků, které produkovaly. Je možné, že první mikrobi vznikli již krátce po zformování Země. Pokud tomu tak bylo, zanikli při velmi intenzivním meteorickém bombardování, které trvalo několik set milionů let. Život musel začínat opět od nuly. Vědci zkoumající podivuhodné skalnaté útvary v Austrálii došli k závěru, že v následujících 400 milionech let se vyvinulo mnoho druhů organismů.

Australské stromatolity ve Strelley Pool, útvary někdy drobné, jindy o rozměrech několika metrů, geology rozdělovaly do dvou táborů. Jedna skupina tvrdí, že skaliska stará 3,4 miliardy let vytvořily mikroorganismy. druhá má za to, že je to dílo geologických procesů. Hlavním argumentem druhé skupiny je relativní krátkost doby od vzniku prvních mikroorganismů.

Nejstarší pohřebiště světa
Včera publikovaná studie týmu vedeného Abigail Allwoodovou z Macquarie University v Sydney přináší důkazy, že skály jsou dílem drobných organismů. Stromatolity ve Strelley Pool by tak byly místem, kde lze vidět zkameněliny nejstarších známých tvorů. Stromatolity rostly po vrstvách. Bakterie vylučovaly oxid uhličitý, který se mísil s vodou a minerály, až vyrostla celá skaliska. Právě různorodost skalních „vzorků“ dokazuje, že už tehdy muselo existovat mnoho druhů mikroorganismů.

Australští vědci dokládají výskyt sedmi rozdílných uskupení. Nejprůkaznější je vzorek tvořený drobnými kužely. Takový tvar nevytvoří žádný známý geologický proces, uvádí Allwoodová. Zato by mohl být výsledkem činnosti drobných organismů, které klouzají za sluncem. Nánosy minerálů „nabraných“ při pohybu nakonec vytvořily spousty drobných kuželů, píše se ve studii zveřejněné včera v časopise Nature.

Co mohli stihnout Marťani
Z těchto výsledků plynou závažné závěry. Nové druhy mikroorganismů patrně vznikaly mnohem rychleji, než se dosud biologové domnívali. A protože na Marsu v nejstarších dobách panovaly podobné podmínky jako na mladé Zemi, dá se uvažovat o tom, že se život vyvinul i tam. Času na to bylo nejspíš dost. Výzkum australských skalisek tak dává další motivaci k výzkumu planet sluneční soustavy.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

MMA zápasník Attila Végh (vlevo) trefuje soupeře Karlose Vémolu na turnaji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...