Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Život na Marsu? Po deseti letech našla sonda Opportunity stopy vody

Robotické vozítko Opportunity na Marsu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robotické vozítko Opportunity na Marsu | foto: NASA

WASHINGTON Americká sonda Opportunity, která setrvává na planetě Mars nejdéle ze všech vesmírných výzkumných strojů, našla na této planetě důkazy o někdejší přítomnosti vody. Objev učiněný touto sondou tak podpořil teorie o tom, že na Marsu kdysi mohly být podmínky pro existenci života, uvedla agentura Reuters.

Vědci si v sobotu připomenou desáté výročí dne, kdy Opportunity dosedla na povrch planety.

Vozítko Opportunity, které původně mělo stejně jako sesterská sonda Spirit na Marsu sloužit pouhé tři měsíce, již přesluhuje desátý rok, což se podepsalo na jeho stavu. Jedno z jeho šesti kol a dva důležité nástroje vypověděly službu již před dlouhou dobou.

Elektronická paměť občas vykazuje příznaky "digitální sklerózy" a jeden ze spojů vozítka je již notně vetchý, avšak sonda stále na Zemi posílá obrázky z rudé planety. "Nikdo nikdy nečekal, že po deseti letech bude sonda zkoumající Mars stále pracovat, a to produktivně," řekl manažer projektu John Callas.

Hlavním cílem vesmírné agentury SAE bude připravit misi na Mars v roce 2021...

Nový objev se podle vědců shoduje s nálezem, který na opačné straně Marsu učinila předloni novější sonda Curiosity. Tento výzkumný stroj vybavený chemickou laboratoří narazil na stopy pitné vody. Opportunity nyní díky analýze vzorků hornin obsahujících vodu dospěla ke stejnému závěru: kromě mnoha míst, kde byla na Marsu přítomna pro život nevhodná voda, se na planetě nacházela i tekutina umožňující existenci života podobného tomu na Zemi.

Tato voda však z planety zmizela před stamiliony let. "Většina aktivity na Marsu, co se týče obyvatelnosti a vody, se soustředila přibližně do první miliardy let," objasnil jeden z hlavních vědců projektu Opportunity Steve Squyers. Mars poté vyschl, k čemuž podle vědců došlo před zhruba třemi miliardami let.

První úspěšné přistání na Marsu se 20. července 1976 podařilo americké sondě Viking 1, jež pak šest let pozorovala a zkoumala povrch. Její rekord v délce pobytu na této planetě překonala až v roce 2010 právě Opportunity.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...