Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Život na stromech jako cesta k dlouhověkosti

Koala se dožívá 15 až 20 let | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koala se dožívá 15 až 20 let | foto: Shutterstock

URBANA,CHAMPAIGN Savci obývající koruny stromů žiji minimálně dvakrát déle než podobné druhy, jejichž domovem je pevná zem.

Evoluční biologové už dlouho předpokládají, že přírodní výběr upřednostňuje zvířata s relativně bezpečným životním stylem. Prostě živočichy, kteří se predátorovi ubrání nebo před ním rychle utečou.


Například ptáci a netopýři, jež díky schopnosti létat snáze unikají dravců, žijí zpravidla déle. A bleskový ústup do bezpečí zvládají s přehledem také savci žijící v korunách stromů. Aby vědci vedení Milenou Shattuck and Scottem Williamsem z Illinoiské univerzity ve městech Urbana a Champaign zjistili, zda jim to skutečně pomáhá přežít déle, nashromáždili rozsáhlý soubor dat. Konkrétně šlo o délku života u 776 živočišných druhů reprezentujících všechny hlavní skupiny savců.


Jak vyplynulo ze studie zveřejněné v časopise Proceedings of National Academy of Sciences, život stromových savců je téměř dvakrát delší než u druhů podobné velikosti pohybujících se výhradně po zemi.

Ze vzduchu zamíří pod zem
Obecně je rozšířená představa, že větší zvířata žijí zpravidla déle než ta menší. Jak ovšem ukázal nový výzkum neplatí to zdaleka vždycky. Malá stromová šelma kynkažu (Potos flavus) příbuzná mývalům žije déle než tygr, přestože dosahuje pouze jedné čtyřicetiny jeho velikosti.


Dobrý úkryt před predátorem ovšem také nemusí poskytovat jen koruna stromu. Proto se vědci nyní chtějí zaměřit také na savce, kteří tráví velkou část svého života v podzemních doupatech.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní
Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní

Když miminku začnou růst zoubky, jste na začátku těžkého období, kdy se z něj stává nešťastný slintající uzlíček. Máme tipy, jak mu můžete co nejvíce ulevit.