Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zkratka k delšímu životu?

Richard Roberts je optimista. Ne proto, že pracuje na univerzitě ve slunné Jižní Kalifornii, ale protože se domnívá, že snad našel obdobu kamene mudrců – metodu, jak prodloužit život.

Jediní tvorové, kteří z jeho práce zatím měli užitek, byly octomilky v jeho laboratoři, kterým údajně dokázal o třetinu prodloužit život. Podle Robertse není důvod, aby stejná kúra nezabrala u člověka. Sám ale přiznává, že jde jen o domněnku. Jakou metodu Roberts a jeho kolegové použili? Pokusným muškám v těle zablokovali jisté receptory na povrchu buněk. Jedná se o receptory označované anglickou zkratkou GPCR, které jsou spřažené s G-proteiny. Receptory jsou „kotvištěm“ na povrchu buněk, určeným pro skupinu důležitých buněčných signálních látek (v tomto případě zmíněných G-proteinů). Do buňky přichází receptory mnoho životně důležitých signálů, ale i řada „neřádů“.

Poruchy funkce G-proteinů a příslušných receptorů mají patrně podíl na rozvoji cukrovky, některých typů rakoviny a řady dalších chorob. Proto se „kotviště“ GPCR stala jednou z nejzkoumanějších částí buněk. Je na ně „zacílena“ velká část (možná až polovina) léků vyvíjených v poslední době.

Roberts se nevěnoval přímo výzkumu nových léků, ale před několika lety se podílel na vytvoření metody, která umožňovala snadnou práci s krátkými bílkovinnými řetězci, tzv. peptidy.

Právě tato metoda stála u vytvoření dlouhověkých mušek. Roberts s kolegy „naslepo“ vytvořil a namnožil miliony peptidů, kterými pak bombardovali část receptoru GPCR (s celými receptory se špatně pracuje). Tato metoda vůbec neskýtala jistotu výsledku, byla v podstatě náhodná, ale podle Robertse sázka vyšla.

Vědci objevili skupinu peptidů, která se navazovala jenom na GPCR a dokázala je zablokovat. Mušky s látkou blokující tato „kotviště“ v těle žily o třetinu déle bez patrných vedlejších efektů, tvrdí Roberts v časopise Nature Chemical Biology.

Náhodná metoda „bombardování“ receptoru řadou peptidů znamená, že Roberts s kolegy nemají žádnou vědecky podloženou představu, proč jejich postup funguje. Ani proč receptory GPCR tak výrazně ovlivňují stárnutí.

Pokud se ale výsledky podaří ověřit jiným týmům, půjde o šokující úspěch. Nikdo nepovažoval za možné, že by jediný peptid či protein výrazně ovlivňoval tak složitý jev, jakým je stárnutí.
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?