Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zvládli byste státní maturitu? Zkuste si test z češtiny a matematiky

Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Třetí ročník státních maturit je v plném proudu. Maturanti už mají za sebou didaktický test z českého jazyka a test z matematiky. Podívejte se, jaké úlohy si na ně letos Cermat, který zkoušku připravuje a zajišťuje, nachystal.

Maturitní zkoušku letos absolvuje přes sto tisíc maturantů na 1200 školách.

Maturitní testy 2013

Didaktický test z českého jazyka

Test z matematiky

Cermat, který státní maturity připravuje a zajišťuje, zveřejnil testy záhy poté, co je maturanti napsali. Správné odpovědi ale zveřejnit odmítl.

Profilová část maturit, kterou pořádá škola sama a tvoří ji většinou odborné předměty, se koná od 1. dubna do 10. června.

Státní část maturit se skládá z češtiny a druhého předmětu, kde si studenti mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem. Písemnou část státních maturit skládají studenti od 2. do 9. května. Na ni pak naváže ústní část z českého a cizího jazyka.

Letos si 60 procent maturantů zvolilo jako druhý předmět cizí jazyk, v drtivé většině pak angličtinu. Zbytek se rozhodl pro počty.

Při prvním a druhém ročníku měli studenti na výběr ze základní a vyšší úrovně obtížnosti. Letos se poprvé koná státní část jen v jedné úrovni obtížnosti, v té základní.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.